Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Postimees suomalaispoliitikoista: Kuin vuohi kahden heinäkasan välissä

Lehtikuva
Julkaistu 04.07.2016 17:37
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Virolainen Postimees-lehti kutsuu suomalaisia poliitikkoja vuohiksi. Lehden pääkirjoituksen otsikko kuuluu: Suomen vuohi kahden heinäkasan välissä.

Pääkirjoitus arvostelee vertauskuvalla suomalaispoliitikkojen päättämättömyyttä Nato-kysymyksissä.

Postimees kirjoittaa, että venäläiseen kulttuuriin kuuluu mielenkiintoinen piirre, jonka mukaan pelko, kunnioitus ja rakkauskin, ovat yksi ja sama asia. Lehden pääkirjoituksen arvion mukaan tästä seuraa suurta osaa kansakunnasta vaivaava kompleksi, jos Venäjää ei kunnioiteta, parempi tapa saada kunnioitusta osakseen, on pelko.

Postimees kirjoittaa, että suomalaiset eivät pelkää Venäjän karhua. Suomenkin yksi symboleista on karhu, joka kertoo esi-isien rohkeudesta ja peräänantamattomuudesta.

Pääkirjoitus muistuttaa, että Suomi on nyt lähempänä Natoa kuin koskaan. Suomi ja Ruotsi osallistuivat kesäkuussa Naton BALTOPS-harjoitukseen, joka järjestettiin ensimmäistä kertaa osittain Suomessa. Molempien maiden ulkoministerit myös osallistuivat 19-20.6. Brysselissä pidettyyn Nato-maiden ulkoministerien kokoukseen.

Lehti pohtii tavallisen suomalaisen suhdetta Natoon. Pääkirjoituksen mukaan yleinen mielipide ei ole pysynyt mukana muutamien vuosien aikana muuttuneessa turvallisuusilmapiirissä. Venäjä pelottelee Suomea ja kansalaisten olisi oltava entistä Nato-valppaampia.

Lehti kehuu entistä valtiovarainministeri Alexander Stubbia ja presidentti Martti Ahtisaarta. Molemmat ovat kertoneet kannattavansa Suomen Nato-jäsenyyttä.

Lisää aiheesta:

Asiantuntijalta varoitus lännelle: "Venäjälle se näyttäytyy turhana puheena"Analyysi: Uusi uhka nostaa päätään Putinin varjostaEuroopan pitäisi ottaa Suomesta mallia varautumisessa Venäjän uhkaan, sanoo Stubb FT:ssäHalla-aho Tukholman-vierailulla: "Nato-optio näyttää olevan kaikista vaarallisin vaihtoehto Venäjän naapurille"Päätoimittajan kommentti: Upseerit ovat puhuneet – Venäjä on ongelma, Nato ratkaisu ja EU hyhmää siltä väliltäKauppalehti julkaisi Unkarin EU-teesejä esittelevän ilmoituksen – päätoimittaja: "Asiat eivät ole pelkästään mustavalkoisia"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:56
    Australia

    Poliisilähteet: Bondi Beachin ampujat tekivät käsillään jotain, joka kertoo kaiken

  • 19:36
    Joukkoampuminen

    Joukkoampuminen eliittiyliopistolla Yhdysvalloissa – ainakin kaksi opiskelijaa kuollut ja useita haavoittunut

  • 19:28
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin veriteko: Yksi uhreista holokaustin selviytyjä – tämä joukkoampumisesta nyt tiedetään

  • 19:23
    Yhdysvallat

    MTV Teksasissa: Demokraatit virittelevät vastaiskua Trumpille, mutta äänestys-apatia vaivaa

  • 18:24
    Ukrainan sota

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"