Puoluesihteeri perussuomalaisten tappiosta: "Ei siinä varmaan selittelyt auta"

9:45imgVideo: Keskusta ja perussuomalaiset mittelivät maakuntien herruudesta
Julkaistu 14.04.2025 09:18
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Kunta- ja aluevaalien tuloksia ruoditaan Huomenta Suomessa.

Kunta- ja aluevaalien jälkipuinti jatkuu Huomenta Suomessa, jossa vaalituloksesta olivat keskustelemassa perussuomalaisten puoluesihteeri Harri Vuorenpää ja keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi.

Vuorenpään mukaan perussuomalaisten tappiolle on monia syitä ja yksi niistä on se, että puolue ei saanut äänestäjiä liikkeelle.

– Ei siinä varmaan selittelyt auta, eli vaalitappio tuli ja oppositiopuolueet ympäri maan ottivat vaalivoiton, eli onnittelut heille, Vuorenpää toteaa.

Kemppi iloitsee keskustan vaalivoitosta ja kannatuksesta ympäri Suomen.

– Uskon, että vaalitulos on myös yksi viesti siitä, että luottamusta tulee vahvistaa sotepalveluihin. Luottamusta kouluun ja opettajiin ja sellaista yhteiskuntaa halutaan rakentaa.

Kempin mukaan vaalitulos osoittaa sen, että Suomen kansa haluaa vahvoja lähipalveluja. Ja sitä, että kunnat uskaltavat investoida vaikeiden aikojen keskellä.

Lue myös: Menikö ehdokkaasi läpi? Tässä ovat vaalien tulokset

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on sanonut, että perussuomalaiset tekevät oikeaa politiikkaa, eikä mitään aiota muuttaa. Hänen mukaansa sitä pitää perustella nykyistä paremmin.

Vuorenpään mukaan hallituksen ajama politiikka on täysin oikeaa ja sellaista mitä Suomi tarvitsee. Hän sanoo, että positiivisia tuloksia nähdään pidemmällä aikavälillä.

– Me uskomme, että se tulee vielä kantamaan hedelmää. Emme me siinä epäröi ja jatkamme sitä niin kuin tähänkin saakka 46 kansanedustajan ja seitsemän ministerin voimalla.

Kemppi iloitsee siitä, että keskusta sai keskeytettyä yli 10 vuotta jatkuneen matalapaineen.

– Meille tämä oli suuri vaalivoitto ja siitä olen iloinen.

Vuorenmaa kokee yllätykseksi sen sijaan opposition voiton.

Lue myös: Näin Riikka Purra kommentoi vaalikatastrofia

Tuoreimmat aiheesta

Vaalit 2025