Räikkönen: Taistelen mestaruudesta

Kimi Räikkönen (Kuva: Paul Gilham/Getty Images)
Kimi Räikkönen (Kuva: Paul Gilham/Getty Images)Getty
Julkaistu 13.03.2006 10:44

Kimi Räikkönen julisti Bahrainin avauskisan jälkeen taistelevansa tämän vuoden formula ykkösten maailmanmestaruudesta.

Räikkönen oli mielissään McLarenin vauhdista kivuttuaan viimeiseltä lähtöpaikalta kolmanneksi.
- Automme on hyvä. Se on tärkein asia. Uskon ehdottomasti, että minulla on mahdollisuus voittaa kisoja ja taistella mestaruudesta, Räikkönen sanoi kisan jälkeen.

Ilman aika-ajon vastoinkäymistä Räikkönen olisi kamppaillut voitosta jo Bahrainissa.
- Minulla olisi varmasti ollut mahdollisuus voittaa kisa, mutta en tiedä, missä vaiheessa he (Fernando Alonso ja Michael Schumacher) olivat nopeita, joten on vaikea sanoa. Uskon, että olisimme olleet taistelussa mukana, mutta datatietoja täytyisi analysoida tarkemmin, jotta näkisimme, minkä suuruinen ero olisi, jos eroa ylipäätään olisi, Räikkönen pyöritteli.

McLaren-Mercedeksen F1-yksikön johtaja Martin Whitmarsh kiitteli Räikkösen myönteisyyttä. Edes aika-ajon ripustusrikko ei painanut Kimiä, koska suomalainen tiesi autonsa jo siinä vaiheessa nopeaksi.

- Hän oli aika-ajoiltana paljon positiivisemmalla mielellä kuin jotkut meistä. Se on yksi Kimin vahvuuksista. Myös Mikalla (Häkkinen) oli uransa alussa useita pettymyksiä, mutta hänen itseluottamuksensa ja kykynsä nousta vastoinkäymisistä hämmästytti meitä. Kimi on samanlainen, Whitmarsh kiitteli tallinsa suomalaisia.

(MTV3-Reuters)

Tuoreimmat aiheesta

Bahrain 2006