Sisäministeri Rantasen mukaan Espanja on epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojaamisessa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri ja pääministerin sijainen Riikka Purra kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että EU:n sisärajatarkastukset on voitava tarvittaessa ottaa käyttöön.
– Suomelle kaikkein on tärkeintä huolehtia, että oma rajaturvallisuutemme on kunnossa, ja toisin sanoen siis, että sisärajatarkastukset voidaan tarvittaessa nopeasti palauttaa, kirjoittaa Purra.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
Purran mukaan EU-tasolla täytyy tehdä tarvittavat toimet Espanjan "ruotuun saamiseksi".
Viime vuosien vakavimpia siirtolaiskriisejä
Pohjois-Afrikassa sijaitsevassa Ceutassa on käynnissä yksi viime vuosien vakavimmista siirtolaiskriiseistä. Viime yönä tuhannet ihmiset yrittivät päästä Espanjalle kuuluvaan Ceutaan Marokosta muun muassa uimalla Tarajalin ranta-alueen kautta ja kiertämällä rajavalvontaa.
Yön aikana nähtiin myös yhteenottoja, ja alueella sytytettiin ajoneuvoja tuleen. Ceutaan on lähetetty sotilasyksiköitä vahvistamaan poliisia siirtolaisvirran hallitsemisessa.
Ceuta on Espanjalle kuuluva itsehallintoalue Pohjois-Afrikassa, aivan Marokon pohjoisrannikolla Gibraltarin salmen eteläpuolella.
Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) on kommentoinut viestipalvelu X:ssä Ceutassa käynnissä olevaa siirtolaiskriisiä.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen



