Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rautatientorin metroasemalla kokoontui äärioikeiston mielenosoittajia – mukana useita kielletyssä uusnatsijärjestössä vaikuttaneita henkilöitä

7:15Useat mielenosoituskulkueet liikkuvat Helsingissä – Näin poliisi valmistautuuVideo: Useat mielenosoituskulkueet liikkuvat Helsingissä – näin poliisi valmistautuu
Julkaistu 06.12.2019 15:52(Päivitetty 06.12.2019 16:12)

MTV UUTISET – STT

Poliisi valvoo näkyvästi Helsingin keskustassa, kertoo paikalla ollut STT:n toimittaja. Rautatientorin metroasemalla oli puoli neljän paikkeilla iltapäivällä ihmisjoukko, jossa on mukana useita äärioikeistolaisessa PVL:ssä vaikuttaneita henkilöitä. He jatkoivat matkaansa kohti Kansalaistoria, josta Soldiers of Odin -äärioikeistoryhmä oli aloittamassa mielenosoitustaan.

Kansalaistorilla on Lehtikuvan kuvaajan havaintojen mukaan Odin-mielenosoitukseen saapuneita ainakin Virosta ja Ruotsista. Mukana on myös Soldiers of Odin -ryhmien jäseniä Etelä-Suomesta, muun maussa Kotkasta, Kouvolasta, Järvenpäästä ja Mäntsälästä.

Paikalla vaikuttaa STT:n toimittajan mukaan olevan karkeasti arvioiden satakunta mielenosoittajaa. Poliisiautoja on joka puolella aukiota. Poliisi on varustautunut muun maussa kypärin.

Poliisi on valvonut satamia sellaisten ryhmien varalta, jotka mahdollisesti olisivat tulossa ulkomailta itsenäisyyspäivän mielenosoituksiin. Helsingin poliisista kerrotaan, että satamia on valvottu, mutta tähän mennessä ei ketään ole pysäytetty.


Komisario Patrik Karlsson kertoo STT:lle, että satamassa on tehty tarkastuksia, mutta ketään ei ole otettu kiinni eikä poliisi ole takavarikoinut mitään.

Karlssonin mukaan Suomeen ei ole saapunut ainakaan suuria ryhmiä, jotka vaikuttaisivat olevan saapumassa mielenosoituksiin. Kyse on hänen mukaansa lähinnä yksittäisistä henkilöistä.

Helsinki ilman natseja -kulkueen taas on määrä lähteä liikkeelle Narinkkatorilta noin kello 17.30.

Lisää aiheesta:

"Tapahtui se, minkä ei toivottu tapahtuvan" – 68 otettiin kiinni itsenäisyyspäivän mielenosoituksissaAinakin 10 000 osoittaa mieltään Ukrainan sotaa vastaan HelsingissäKun natsiliput alkoivat liehua, oli Helsingin poliisikin uuden tilanteen edessä: "Piti pohtia ja etsiä lain perusteita – ei vakavaa hengen uhkaa"Äärioikeiston mielenosoituksessa Helsingissä marssi lähes 2000 ihmistäNatsien vastamielenosoitukseen osallistui moninkertaisesti enemmän ihmisiä kuin uusnatsien marssiinMTV seurasi alusta loppuun: Vastamielenosoittajien provosointi ei johtanut yhteenottoihin natsimarssissa – poliisi takavarikoi hakaristiliput tilanteen kärjistymisen estämiseksi
ÄärioikeistoHelsinkiItsenäisyyspäiväMielenosoitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Äärioikeisto
  • 13.12.08:44
    Supo

    Ääriuskovaisten kotiopetuskoulut mahdollisia lain aukon vuoksi – Supo varoittaa turvallisuusriskistä

  • 6.12.23:08
    Väkivalta

    Silminnäkijä STT:lle: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut asiaan

  • 6.12.20:55
    Itsenäisyyspäivä

    Kananmunia, tölkkejä ja kivi lensi poliiseja päin – neljä kiinni itsenäisyyspäivän mielenosoituksissa

  • 5.12.13:33
    Elon Musk

    EU:lta sakot Elon Muskin X-palvelulle

  • 4.12.06:30
    Aktivismi

    Kansalaistottelemattomuus jakaa kansaa, mutta missä raja kulkee?