Wesley Sneijder sai tehdä viime kesän jälkeen tilaa uusille tähtihankinnoille Real Madridin -miehistössä, mutta siirtoa Inter Milanoon on seurannut hollantilaiselle huikea kausi.
26-vuotias Sneijder sai seurajoukkueessaan juhlia kolmea mestaruutta, kun Inter nappasi palkintokaappiinsa Italian Serie A -mestaruuden, Italian cupin voiton ja UEFA Champions Leaguen voiton.
MM-turnauksessa viisi maalia viimeistelleellä Sneijderilla on tilaisuus huipentaa kautensa maailmanmestaruuteen. Hollanti pelaa MM-finaalissa sunnuntaina. Vastaan asettuu voittaja keskiviikon välierästä Saksa-Espanja.
- Nyt kaikkein tärkein asia on voittaa. Me olemme niin lähellä. Ei ole mitään suurempaa kuin maailmanmestaruus, Sneijder tuumi 3-2-voittoon päättyneen Uruguay-välierän jälkeen.
Robbenin kausi yhden pytyn vajaa
Real Madrid hankki viime kesänä Sneijderin tilalle keskikentän keskustaan brasilialaisen Kakán. Sneijderin maanmies Arjen Robben sai tehdä laidalla tilaa portugalilaiselle Cristiano Ronaldolle. Robben voitti päättyneellä kaudella Bayern Münchenin riveissä Saksan Bundesliigan mestaruuden ja Saksan cupin. Robben pääsee Sneijderin tapaan pelaamaan maailmanmestaruudesta sunnuntaina.
Real Madridille ei jäänyt viime kaudesta käteen yhtään pokaalia. Cristiano Ronaldon ja Portugalin MM-turnaus päättyi neljännesvälierätappioon Espanjalle. Kaká ja Brasilia lähtivät kotiin puolivälierävaiheessa Hollannille kärsityn tappion jälkeen.
Kooste Hollanti-Uruguay-ottelusta Katsomo.fissä:
Sumo video id
(MTV3-AFP)