Renault saa kiistanalaiset iskarinsa Unkariin

Fernando Alonso (Kuva: Clive Rose/Getty Images)
Fernando Alonso (Kuva: Clive Rose/Getty Images)Getty
Julkaistu 01.08.2006 12:14(Päivitetty 01.08.2006 14:09)

Renault'n F1-talli vahvisti tiistaina saavansa käyttää Unkarin GP:ssä kiisteltyjä iskunvaimentajiaan, joissa tärinää vaimennetaan aktiivisesti.

Lopullisesti iskunvaimenninasia ratkaistaan Kansainvälisen autoliiton FIA:n vetoomustuomioistuimessa elokuun lopussa ajettavan Turkin GP:n alla. Saksan GP:ssä Renault ei uskaltanut näitä iskareita käyttää, koska FIA oli ilmoittanut, ettei se hyväksy niitä, vaikka GP:n tuomaristo olisikin sallinut niiden käytön.

Vaisusti Saksassa esiintynyt Renault halusi kiirehtiä asiaa, jottei se joutuisi ajamaan toista peräkkäistä kisaa ilman uutuusiskareitaan, ja näin ollen FIA antoi lupauksensa siitä, ettei se mitätöi suorituksia, jotka on tehty ennen 22. elokuuta järjestettävää vetoomustuomioistuimen käsittelyä iskunvaimentimista. Renault voi siis huoletta käyttää tekniikkaansa viikonlopun Unkarin GP:ssä.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Unkari 2006