F1-talli Renault uskoo Kevin Magnussenin autopalon johtuneen polttoaineen imujärjestelmän viasta.
Magnussenin auto leimahti liekkeihin heti Malesian GP:n ensimmäisten harjoitusten alussa. Mekaanikot sammuttivat palon nopeasti, mutta liekit löivät sen jälkeen vielä moneen otteeseen.
– Meillä oli bensavuoto huohottimessa. Näyttää siltä, että tankkiin tuli painetta, mutta tutkimme asiaa. Tankki oli täynnä ja kokeilimme uusia osia Meksikoa varten, selvitti Renaultin tekninen johtaja Nick Chester.
Kyseessä oli lokakuun Meksikon kisaan tekeillä olevan moottoripäivityksen testaus. Tallikaveri Jolyon Palmerin autossa ei pitäisi vastaavaa vikaa ilmetä.
– Kaikki on kunnossa, se on tärkeintä. Onneksi auto ei näytä kovin pahasti vaurioituneelta, joten yritämme saada sen ulos toisissa harjoituksissa. Edessä on tietysti melkoisesti töitä ja siivousta, Chester kommentoi.