Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:03Pilkottaako nenä maskin päältä? Kerääntyvätkö käytetyt maskit taskun pohjalle? Kokosimme yleisiä mokia kasvomaskin käyttämisestä – tunnistatko itsesi?1435988 Pilkottaako nenä maskin päältä? Kerääntyvätkö käytetyt maskit taskun pohjalle? Kokosimme yleisiä mokia kasvomaskin käyttämisestä.
Julkaistu 18.06.2021 06:34
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) johtajan mukaan ei ole tarkoituksenmukaista, että kaikilla alueilla noudatetaan samoja koronarajoituksia.

Suomen koronaluvut ovat viime viikkoina kehittyneet selkeästi parempaan suuntaan. Muutos näkyy kaduillakin, sillä ravintolat saavat jälleen olla pidempään auki ja monet muutkin tilat ovat avanneet ovensa.

Varsinkin sisätiloissa kasvomaskit ovat kuitenkin yhä vakiovaruste. THL:n Mika Salminen muistuttaa, ettei Suomessa ole käytössä maskipakkoa.

– Suomessa ei ole mitään määräystä, että maskia pitää käyttää. On olemassa THL:n suositus. Kyse on vapaaehtoisuudesta, Salminen toteaa.

Vaikka kyse onkin vain suosituksesta, niin esimerkiksi HSL:llä ja VR:llä on yhä käytössä maskipakko. Tämän lisäksi myös monissa kaupoissa ja muissa palveluissa suositellaan vahvasti maskin käyttämistä.

– Tälläkin hetkellä voimassa oleva suositus on sellainen, että alueet voivat itse päättää aika pitkälti, mitä osioita käytetään. Tämä on varmasti hyvä periaate. Ei ole tarkoitus, että koko maassa noudatetaan samoja suosituksia, Salminen sanoo.

– Perustasolla ei paljon suosituksia ole. Joukkoliikenteessä maskia olisi ehkä hyvä käyttää. Jos sisätiloissa on erityisen tiiviit olot, niin maskia voi harkita, Salminen jatkaa.

Turun seudun joukkoliikenteessä on voimassa maaliskuussa käyttöön otettu maskipakko.

Lue myös: "Maskisuositukselle ei enää edellytyksiä valtaosassa Suomea" – HUS-johtajalta toiveikkaita sanoja

Ristiriitaisuus kasvaa – esimerkiksi VR:llä ja HSL:llä maskipakko, THL-johtaja Salminen: "Suomessa ei ole mitään määräystä, että maskia pitää käyttää"

Lisää aiheesta:

THL suosittelee yhä maskia flunssaoireisille – koskeeko suositus myös koronan sairastaneita?Mika Salminen vastaa Krista Kiurun koronaryöpytykseen MTV Uutisten lähetyksessä: "Ruotsi on perässä ja Norjakin samalla viivalla"Päivittäistavarakaupat pohtivat yhteistä linjausta kasvomaskeista – "Ei haluta mennä siihen, että joku viikko on maskisuositus ja joku viikko ei"Maskisuositukset hämmentävät koronatilanteen muuttuessa – näin kommentoi asiantuntija: "Rokotukset tuovat tähän oman hupinsa lisää"Terveydelliset esteet maskin käyttämiseen ovat hyvin harvassa – edes astma ei estä maskin käyttöä: "Suurin syy on asenne"Maskisuositus tarkoittaa joukkoliikenteessä maskipakkoa, sanoo Aronkytö – "Uskoisin, että ne suositukset, jotka tulevat THL:stä ovat ikään kuin ministeriön kuittaamia"
KoronavirusKoronarajoituksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla