Uudenvuodenyönä Teuvalla Etelä-Pohjanmaalla tapahtuneen kuoleman vuoksi ei ole enää ketään kiinni otettuna, kertoi tapauksen tutkinnanjohtaja Jari-Matti Marttala STT:lle perjantaina.
Hieman alle 60-vuotias mies kuoli kotonaan juhlinnassa tapahtuneen painiskelun jälkeen.
Lue lisää: Uudenvuoden juhlat päättyivät miehen kuolemaan Teuvalla – sanaharkka vieraiden kanssa yltyi painiksi, jonka jälkeen juhlien isäntä menehtyi
Tapausta tutkitaan edelleen kuolemantuottamuksena ja pahoinpitelynä. Tutkinnanjohtajan mukaan poliisilla oli perjantaina hyvä kuva yhteenottoon johtaneista tapahtumista. Kuolinsyystä odotetaan tarkempaa tietoa ensi viikolla ruumiinavauksen jälkeen.
Seurue oli ollut miehen talossa juhlimassa vuoden vaihtumista, kun paikalle oli tullut kolme lähialueella asuvaa miestä.
Miehen ja kolmen vieraan välille syntyi sanaharkkaa, joka kehittyi poliisiin mukaan jonkinasteiseksi painiotteluksi. Painiskelun jälkeen mies kuoli äkillisesti.
Poliisi otti tuon jälkeen kiinni juhliin saapuneet kolme miestä.