Sateet rauhoittaneet vapun juhlintaa

Vappua vietettiin iloisessa mielessä vaihtelevassa säässä Helsingin keskustassa 30. huhtikuuta 2011.
Vappua vietettiin iloisessa mielessä vaihtelevassa säässä Helsingin keskustassa 30. huhtikuuta 2011.
Julkaistu 30.04.2011 19:17(Päivitetty 07.05.2011 10:18)

Vappuaattoa on juhlittu iloisissa ja kepeissä tunnelmissa koleasta säästä huolimatta.

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta pääsi ensimmäistä kertaa lakittamaan Havis Amanda -patsaan Helsingissä.

Turussa ylioppilaat pesivät ja lakittivat illalla Liljan patsaan. Suomen neito -patsas Tampereella sai odottaa lakkiaan yli puoleenyöhön. Rovaniemellä puolestaan Jätkänpatsaalle painettiin hattu päähän jo päivällä.

Vapunaatto tiesi huvikauden alkua monilla tanssilavoilla ja huvipuistoissa.

Kolea sää hillitsi vapun viettäjiä Helsingin keskustassa 30. huhtikuuta 2011.Kolea sää hillitsi vapun viettäjiä Helsingin keskustassa 30. huhtikuuta 2011.

Poliisi: Hyvä tunnelma

Iltayhdeksään mennessä poliisin tietoon ei ollut tullut vakavia onnettomuuksia tai väkivallantekoja.

Helsingin poliisi luonnehti tunnelmia erittäin hyviksi ja rauhallisiksi. Juhlijoiden hätää helpottamaan keskustan puistoihin oli tuotu parisataa bajamajaa ja pisoaaria.

Turussa vapun alkua höysti iltapäivällä lyhyt vesi- ja räntäkuuro, mutta illalla aurinko jo pilkahteli pilvien lomasta. Poliisin mukaan alkuilta sujui normaalin rauhallisesti. Pieniä tehtäviä oli, mutta suurempia vahinkoja ei tullut tietoon.

Rauhaisissa tunnelmissa vapunvietto alkoi myös Porissa ja Jyväskylässä. Keskustoissa oli runsaasti väkeä liikkeellä, mutta meno oli leppoisaa.

(MTV3 - STT)

Katso Simo Ahteen raportti:

Sumo video id

Lue myös:

Pallogrilli asunnossa aiheutti hälytyksen

Mantan kasteli viisimetrinen kuohuviinipullo

Vesikuurot saattavat häiritä vapun viettoa koko maassa

Humalaiset törttöilivät liikenteessä vappuaaton aattona

Lähetä meille hienoin vappukuvasi

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa