Espanja 2012. Ohjaus: Juan Antonio Bayona. Käsikirjoitus: Sergio G. Sánchez. Tuotanto: Belén Atienza, Álvaro Augustín. Kuvaus: Oscar Faura. Leikkaus: Elena Ruiz, Bernat Vilaplana. Pääosissa: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland, Samuel Joslin, Oaklee Pendergast, Marta Eture, Sönke Möhring, Geraldine Chaplin. Kesto: 114 min.
Vuoden 2004 Tapaninpäivä muuttui Intian valtameren rannoilla oleskeleville painajaiseksi, kun maanjäristyksen aiheuttamat tsunamit vaativat yli 200 000 kuolonuhria. Eniten maailmanlaajuista huomiota saivat Thaimaan tuhot, koska siellä lomaili niin paljon länsimaalaisia: suomalaisia kuoli 179. Katastrofista on tehty lukuisia dokumentteja, ja fiktion keinoin aihetta lähestyi mm. Clint Eastwood elokuvassaan Hereafter (2010).
Pahimmassa tuhopaikassa, Thaimaan Khao Lakissa, lomaili myös viisihenkinen perhe, jonka selviytymistaistelusta Juan Antonio Bayona on ohjannut uskottavan jännitysdraaman. Espanjalainen Bayona teki läpimurtonsa kauhuelokuvalla Orpokoti (2007). Hän hallitsee jännityksen ja toiminnan mutta myös henkilöohjauksen, ja kaikki näyttelevät vaativissa rooleissaan erinomaisesti.
Naomi Watts ja Ewan McGregor esittävät hyvin toimeentulevaa australialaispariskuntaa, joka rakastaa toisiaan ja kolmea poikaansa syvästi. Emme siis näe kliseistä tarinaa kriisiytyneen ydinperheen paluusta yhteen. Nämä ihmiset välittävät – sekä omistaan että vieraista uhreista – alusta loppuun.
Juuri muuta heistä ei ehditäkään tietää ennen luonnon äkillistä vihanpurkausta. Silmiä hivelevän kaunis paratiisi muuttuu sekunneissa helvetiksi. Ihmiset paiskautuvat kuoliaiksi uima-altaisiin, palmuihin, autoihin ja rakennuksiin. Maria (Watts) joutuu uppeluksiin ja haavoittuu pahoin, mutta kuulee sitten esikoispoikansa Lucasin (vakuuttava Tom Holland) äänen. Yhdessä he onnistuvat kipuamaan palmuun ja auttamaan myös lasta, joka on hukannut oman perheensä.
Esimurrosikäisestä Lucasista kuoriutuu todellinen sankari, kun hän itseään säästämättä auttaa äitiään ja muita, myöhemmin hätäkeskuksessa etsimällä tuntemattomien perheenjäseniä heidän puolestaan. Maria kamppailee hengestään avomurtumien vuoksi samalla, kun Henry (McGregor) jatkaa uupumatta etsintöjä omalla tahollaan.
Kaiken alleen jyräävä hyökyaalto on kuvattu vaikuttavalla intensiteetillä. Päähenkilöiden koskettavan kamppailun ohessa elokuva näyttää, miten nopeasti ja auliisti paikalliset auttoivat avuttomina panikoivia turisteja: pystyttivät sairaaloita, hoitivat ja ruokkivat tuhansia ihmisiä, vaikka heidän omat kotinsa ja kylänsä olivat juuri tuhoutuneet.
Elokuvan perussanomaksi nouseekin toivo, usko ihmiseen ja lähimmäisenrakkauteen, olipa kyse omasta perheestä tahi jonkun toisen.
Teksti: Tuuve Aro