Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sisäministeriö: Poliisille kaavaillaan tiedusteluvaltuuksia – tiedustelulle oma riippumaton valvontaelin

Lehtikuva
Julkaistu 21.09.2016 11:49

MTV UUTISET – STT

Poliisille kaavaillaan tiedusteluoikeuksia samoin valtuuksin, joita nykyään käytetään rikosten ehkäisyyn ja selvittämiseen. Sisäministeriön johtaja Kauko Aaltomaa sisäministeriöstä kertoo, että valtuudet halutaan sekä kotimaan että ulkomaan tiedusteluun.

Kotimaan tiedustelussa päätökset tehtäisiin kuten nykyään rikostorjunnassa. Ulkomaan siviilitiedustelussa päätöksentekijä olisi aina suojelupoliisin päällikkö.

Tiedusteluasioita käsitteleväksi tuomioistuimeksi kaavaillaan Helsingin käräjäoikeutta. 

Tiedustelulle oma valvontaelin

Sotilas- ja siviilitiedustelun juridiseen valvontaan kaavaillaan yhteistä riippumatonta valvontaelintä. Lisäksi tiedustelua valvottaisiin myös parlamentaarisesti.

Tiedustelun ylin koordinaatioelin olisi ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta yhdessä tasavallan presidentin kanssa, Aaltomaa kertoo.

Tiedustelulainsäädäntöä on valmisteltu työryhmissä, joiden työ on loppusuoralla. Esitykset julkistettaneen 2-3 viikon kuluttua. 

11:13Pariisin terroristijahti ja verkkotiedustelun ongelmat

Lisää aiheesta:

Muotoaan muuttavan Supon johdossa jatkamassa tuttu nimi – nimitys tarkoitus käsitellä torstainaEhdotus: 11 kansanedustajaa valvomaan tiedustelutoimintaaMietintö ministereille – tiedustelua halutaan laajentaa verkkoon ja ulkomailleHS: Supolle ja puolustusvoimille ehdotetaan oikeutta rikkoa kirjesalaisuus ja vierailla salaa työpaikoillaLännen Media: Supoa aiotaan vahvistaa kymmenillä tiedustelijoilla – "tilanteemme on kestämätön"Poliisille kaavaillaan tiedusteluvaltuuksia nykylain pohjalta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • 19:00
    Huumeet

    Voisiko opioidikriisi tapahtua Suomessa? Asiantuntijalta huolestuttavia uutisia

  • 18:17
    Kadonneet

    11-vuotias lapsi kateissa Turussa

  • 17:40
    Linda Lampenius

    Linda Lampenius osti anteeksipyynnön Peter Nygårdille – SK: Sanoma maksaa viulistille nyt rahat takaisin ilmoituksesta

  • 17:00
    Salo

    Länsiradasta pian päätöksiä Salolta ja Lohjalta – kansanäänestystä ei järjestetä Salossa