Ilveksen huippuhankinta Carl Klingberg kertoo MTV Urheilulle, ettei tiennyt seuran julkaisevan hänen jatkosopimuksensa tiistain ottelussa Pelicansia vastaan. Huumaava hetki oli ainakin osittain yllätys ruotsalaiselle.
Lue myös: Liigakärki Ilves pamautti ison pelaajauutisen – kiekkokansa hurmioitui täysin
Ilves ilmoitti Klingbergin ensi kautta koskevasta jatkosopimuksesta tiistain ottelun toisessa erässä. Nokia-areenan yleisö otti tiedon vastaan haltioituneena.
Samassa yhteydessä videotaululla pyöritettiin hyökkääjän tähtihetkiä kuluvalta kaudelta. Episodi tuli yllättäen puun takaa myös sen keskipisteelle.
– Se oli mahtavaa. En itse asiassa tiennyt, että he julkaisevat sen. Minulla oli kuitenkin epäilykseni. Näin teaserin eilen sosiaalisessa mediassa. Tiesin itse sopimuksesta jo viime viikolla, Klingberg kertoi MTV Urheilulle Pelicans-pelin jälkeen.
Tamperelaisyleisö on ottanut uuden suojattinsa vastaan avosylin. Jatkosopimusuutisen tultua julki fanit huusivat intohimoisesti Klingbergin nimeä.
– Arvostan todella kovasti, miten he lauloivat nimeäni. Olen hyvin nöyrä ja kiitollinen siitä, ruotsalainen jatkoi.
Lue myös: Ilves tarrasi väkevästi runkosarjan voittoon – Pelicans viittä vaille playout-joukkue
Lue myös: Ilves-faneilta yllättävä ulostulo – hapan vuodatus tiistain tapahtumista
Klingberg kuuluu ehdottomasti kovimpiin kesken kuluvan kauden SM-liigaan siirtyneisiin vahvistuksiin. Hänen lisäkseen esiin nousevat muun muassa Lukon puolustaja Eric Gelinas ja JYPin hyökkääjä Daniel Torgersson.
34-vuotias Klingberg hyppäsi Ilvekseen marraskuussa, kun kasvattiseura Frölundassa hommat eivät enää ottaneet sujuakseen. Hän jäi pieneen rooliin.
Klingberg on ehtinyt pelata Ilveksessä nyt 38 runkosarjaottelua pistein 13+17=30.
Jos tamperelaisyleisö ja Ilves vakuuttuivat nopeasti hyökkääjän otteista, on Klingbergkin tykästynyt vahvasti uuteen joukkueeseensa. Hänen sopimuksessaan oli alun perinkin optio, johon Klingberg kertoo suhtautuneensa niin, että jatkaa Tampereella.
– Tiesin, että minun oli todistettava taitoni ja pelattava hyvää jääkiekkoa. Keräsin itseluottamusta kesällä. Frölundassakin tunsin, että minulla oli työkaluja, mutta en saanut jääaikaa. Tulin tänne ja sain pelata sopivassa roolissa. Tämä on ollut mahtavaa. Haluan tehdä töitä, jos pystyn tekemään maaleja tai syöttöjä, se on hienoa, mutta lopulta haluan vain auttaa joukkuetta voittamaan, miltä se ikinä sitten näyttääkään. Haluan voittaa täällä.
Ilves kaatoi Pelicansin tiistaina 4–2. Klingberg vastasi joukkueensa avausmaalista. Tamperelaiset ovat todella lähellä SM-liigan runkosarjan voittoa. Edellisen kerran Ilves pystyi temppuun kaudella 1987–1988.
1:59Pelicans luisumassa kuiluun – "Fokus ei ole ollut suosiollinen"