Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Spotifysta bongattu laulajalupaus vaalii terveellisiä elämäntapoja – yllättävä keikkaraideri

Warner Music Finland
Julkaistu 25.08.2016 17:02

Kati Pukki

kati.pukki@mtv.fi

katipukki

Mikko Harju kirjoitti tänään ilmestyneen singlensä omasta erostaan.

Levy-yhtiö Warner Musicin uusi tulevaisuuden lupaus, 24-vuotias Mikko Harju, julkaisi tänään uuden singlensä Ehjä.

Erosta ja siitä selviämisestä kertova kappale on Harjulle hyvin henkilökohtainen.

– Se lähti siitä, että kirjoitin oman eroprosessini aikana paperille lauseen "Jonain päivänä olen ehjä". Toivon, että myös muut voivat saada omiin eroihinsa tukea kappaleesta, Harju miettii.

Musiikki on ollut lähellä Harjun sydäntä lapsesta saakka.

– Jo vauvana hytkyimme kaksoisveljeni kanssa auton takapenkillä musiikin tahtiin. Aloitin klarinetin soitolla musiikkiopistossa, mutta se ei ollut ihan minun juttuni. Yläasteella olin mukana bändissä ja 15-vuotiaana kirjoitin ensimmäiset kappaleeni kitaran kanssa, hän kertoo.

Kolmisen vuotta sitten Harju päätti tosissaan, että hänestä tulee artisti. Hän alkoi julkaista kappaleitaan omakustanteina, ja teki myös keikkoja. Kun esikoissingle Mä olen tässä alkoi menestyä Spotifyssa, kiinnittivät levy-yhtiöt huomionsa nuoreen lupaukseen.

Viime keväänä Harju solmi levytyssopimuksen Warner Musicin kanssa, ja pian alkoi tapahtua.

– Kaikki on mennyt oikeastaan paremmin kuin uskalsin toivoa. Mä olen tässä sai todella hyvän vastaanoton ja alkoi soida radiossa. Yksi tämän kesän hienoista kokemuksista oli keikka Tubeconissa Hartwall Areenalla, Harju iloitsee.

Aiemmin hyvinvointialalla toiminut Harju vaalii terveellisiä elämäntapoja ja suosii esimerkiksi superfoodeja ja raakaruokaa. Lisäksi hän treenaa Kimmo Laihon, eli räppäri Elastisen osaomistamalla Training For Warriors -salilla.

– Minulle hyvinvointi tarkoittaa treeniä, laadukasta safkaa ja ylipäänsä laadukasta elämää kaikin puolin, Harju miettii.

Musiikkialan surullisenkuuluisina varjopuolina pidetään usein raskasta iltapainotteista työtä, valvomista, epäterveellisiä elämäntapoja ja päihteitä.

Harjun mukaan tervehenkisen elämäntyylin yhdistäminen keikkailuun ei kuitenkaan ole vaikeaa. Myöskään miehen raiderista ei perinteisiä herkkuja ja oluita.

– Nykyään se nimenomaan on mahdollista, sillä terveystuotteita saa kaikista kaupoista. Keikkaraiderissani on kookosvettä ja välipalapatukoita. Aikaisemmin sellainen ei olisi ollut mahdollista, Harju selittää.

Lisää aiheesta:

Keski-Euroopassa uraansa takova suomalaisräppäri View selvisi mielenterveysongelmista ja auttaa musiikillaan nyt muita: "Kesti 28 vuotta löytää itsensä"Helsinkiläinen Tomi Saario, 27, kieltäytyi tekemästä suomenkielistä musiikkia ja muutti Lontooseen – näin katusoittajasta tuli maailmankuulun managerin suojattiHuumekäryistä uran huipulle – Reino Nordinin hullu vuosi palkittiin Emma-ehdokkuuksilla: ”Saan energiaa raittiudesta”Runokirjan julkaissut räppäri Paperi T MTV:n erikoishaastattelussa: "Ymmärrän hyvin, että ärsytän monia"Lucasin, 17, ura käynnistyi sattumalta – tuottaja kuuli popparin laulavan välitunnillaHammasrautaisesta teinistä festarilavoille – Carrie-hitin laulaja Ellinoora: En ole kiiltokuvatyttö
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • Eilen10:05
    Kirsi Alm-Siira

    Kirsi Alm-Siira juontaa Kummien joulukonsertin: "Haluan olla mukana tuomassa perheille toivoa ja voimaa"

  • 13.12.19:45
    Ozzy Osbourne

    Nämä olivat Ozzy Osbournen viimeiset sanat

  • 12.12.12:01
    KAJ

    KAJ-yhtyeen Axel Åhman: Vauva tulossa!

  • 12.12.08:00
    Jannika B

    Ensinäyttö: Jannika B:n Oh My Goddess -video Teräsleidit-elokuvan jatko-osasta

  • 11.12.19:14
    Euroviisut

    Viime vuoden euroviisuvoittajalta protesti – Nemo lähettää pystinsä takaisin