Suomalaismaalivahti solmi NHL-sopimuksen – "Hän on saanut uransa oikeaan suuntaan"

16.1.1028431374
Leinonen vietti juniorivuodet Jyväskylän JYPissä.IMAGO/Nordphoto/ All Over Press
Julkaistu 29.03.2025 09:31

MTV URHEILU – STT

Maalivahti Topias Leinonen on allekirjoittanut kolmivuotisen sopimuksen Buffalo Sabresin kanssa, NHL-jääkiekkoliiga kertoi nettisivuillaan. Sopimus on Leinosen ensimmäinen NHL:ään.

Leinonen, 21, on Sabresin toisen kierroksen valinta kesän 2022 varaustilaisuudesta. Leinonen vietti juniorikautensa JYPissä, missä hän myös nousi kotimaan Liigaan kaudella 2021–2022.

Kuluvalla kaudella Leinonen on pelannut Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla HockeyAllsvenskanissa.

– Hänen liikkumisensa ja urheilullisuutensa ovat kehittyneet, kun hän on pelannut paljon otteluita ja saanut itseluottamusta. Tällä kaudella hän on saanut uransa oikeaan suuntaan, Sabresin maalivahtivalmentaja Seamus Kotyk kommentoi.

Lue myös: Aatu Räty välkytti punalamppua NHL:ssä – maalijuhlalle karvas päätös

Jesse Puljujärveltä avoin paljastus – linjaa tuoreen tavoitteensa

Tuoreimmat aiheesta

NHL