Jyväskylän JYP jatkoi CHL:ssä voittojen tiellä. JYP voitti kotihallissaan Kloten Flyersin 2-0.
Edellisessä ottelussa maalivahti Tuomas Tarkki piti torjunnoillaan JYPin johdossa, tällä kertaa hän oli ohittamaton. Tarkki napsi ottelussa 23 laukausta ja oli rauhallisuudellaan äärettömän tärkeä lukko joukkueelleen.
Toisessa päädyssä Martin Gerber joutui antautumaan jo reilun parin minuutin pelin jälkeen. Mikko Mäenpää lämäsi siniviivasta isännät ylivoimalla johtoon.
Toista erää oli jäljellä neljä ja puoli minuuttia, kun Mäenpää teki valelaukauksen, syötti Eric Perrinille ja kapteeni lämäsi b-pisteen lähistöltä kiekon komeasti takayläkulmaan. Osuma syntyi ensimmäisen tapaan ylivoimalla.
Kloten yritti suomalaissentteri Tommi Santalan johdolla kiriä, mutta JYP ja etenkin Tarkki tekivät toiveet turhiksi.
JYPillä on nyt kahdesta pelistä kaksi voittoa, Klotenilla ei ole pistettäkään.
Sumo video id
CHL:n suomalaisottelut sunnuntaina:
JYP – Kloten 2-0
TPS – HC Pardubice 2-1
KalPa – Adler Mannheim 1-0
Hamburg – Lukko 0-3
TPS nousi kovalla taistelulla voittoon – "Pelicansit" ratkaisivat
Loistava maalivahti ja unelmalaukaus toivat KalPalle voiton
VIDEO: Kumpi on komeampi? Timonen ja Perrin pöllyttivät yläkulmia