Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teemu Sunisella yksi ralliuran haastavimista päivistä – "Oli sellaista kurkkimista"

3:50Suosikit ja haastajat –katsaus alkaneeseen MM-rallikauteenSuosikit ja haastajat – katsaus alkaneeseen MM-rallikauteen
Julkaistu 25.01.2019 19:58

MTV URHEILU

Monte Carlon MM-rallin perjantain viisi erikoiskoetta onnistuivat Teemu Suniselta hyvin. Oikeilla rengasvalinnoilla Suninen pystyi joillain erikoiskokeilla hyvin lähelle kärkiaikoja.

Toinen kilpailupäivä valkeni aurinkoisena, mutta olosuhteet Alpeilla olivat kaikkea muuta. Tarjolla oli kaikkea mahdollista, mitä erikoiskokeella vain voi odottaa kohtaavansa. Sekalaisissa olosuhteissa virheen mahdollisuus oli suuri, ja riskiä tieltä suistumisesta Suninen ei halunnut ottaa.

Useiden kilpakumppanien ollessa vaikeuksissa, säilytti Suninen malttinsa, ja saapui ehjällä autolla iltahuoltoon, kisakaupunki Gapiin.

- Tie ei paljoa puhdistunut iltapäivän lenkillä, mutta rengasvalinta osui aamua paremmin kohdilleen, ja ajo tuntui paikoin hyvältä. Olosuhteet olivat silti haastavat, kuten Montessa tavallisesti onkin.

Aamun ensimmäinen erikoiskoe peruttiin liiallisen, hallitsemattoman katsojamäärän vuoksi, mutta päivän aikana päästiin lopulta ajamaan viisi erikoiskoetta.

- Renkaat pääsivät ylikuumenemaan aamun lenkillä. Se ei ollut kovin hyvää ajoa minulta, mutta iltapäivästä ajo sujui. Pehmeän seoksen rengas oli oikea valinta sille lenkille.

Parhaimmillaan Suninen ylsi neljänneksi nopeimpaan aikaan, rallin seitsemännellä erikoiskokeella. Ralli2:ssa ajava Suninen ja kartanlukija Marko Salminen ovat perjantain jälkeen yhä varsin kaukana tuloslistoilla, mutta kaksikko on ottanut tavoitteekseen kokemuksen keräämisen ja yksittäisillä erikoiskokeilla onnistumisen.

- Kaiken kaikkiaan päivä oli yksi haastavimmista urallani. Ajaminen oli sellaista kurkkimista keliolosuhteiden vuoksi. Olin ehkä vähän liian optimistinen rengasvalinnan suhteen, mutta toisaalta se oli iltapäivästä sama kuin , Suninen vertaili. 

Sebastien Loebilla

Lisää aiheesta:

Teemu Sunisella tahmeaa Ruotsin sprinttikisassa – "Ehkä suomalaiset eivät osaa ajaa"Teemu Sunisella nousujohteinen tahti vaikeissa olosuhteissaSuninen: Auto on yhtenä kappaleena, mutta vauhtia olisi voinut olla enemmänTeemu Suninen kertasi ulosajoaan: Jotain hajosi ja siitä menimme ulos tieltäTeemu Suninen taistelee neljäntenä: Taktiikkani toimiTeemu Suninen: Renkaiden säästämistarve oli isoin yllätys
RalliTeemu SuninenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"