Jääkiekon SM-liigan runkosarjan viimeisellä viikolla voi varmistua ainakin kaksi historiallista saavutusta.
MAINOS
Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!Uusi jakso katsottavissa MTV Katsomossa torstaisin.
Huomenta Suomen Kiekkoraadissa nostettiin esiin nämä kaksi seikkaa:
Sportin sensaatiopakki Atro Leppänen voi voittaa koko liigan pistepörssin ensimmäisenä puolustajana historiassa. Nyt hän on pisteen päässä Kärppien kärkimiehestä Michal Kovarcikista (62 pistettä), joka on kuitenkin kärsinyt loukkaantumisesta.
Lue myös: SM-liigassa tie auki jättikohtaamiselle pudotuspeleissä – "Äijä on vähän laskenut!"
Lue myös: Atro Leppäselle Liiga-palkinto massiivisella äänivyöryllä
Lisäksi maalipörssin voitto voi mennä Kuopioon ensi kertaa liigahistoriassa. KalPan Matyas Kantner on pörssikärjessä yhdessä HIFK:n Iiro Pakarisen kanssa (molemmilla 29 osumaa). Lisäksi KalPan Patrick Curry on 28 maalissa.
MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi nosti myös huumorimielellä esiin kilpailun plus-miinustilaston voitosta.
– Tuleeko jommallekummalle huono pakki–pakki-syöttö vahingossa ja nopeasti vaihtoon viimeisessä pelissä? Kivi heitti, mikä aiheutti naurunremakan Kiekkoraadissa.
Kenestä Kivi puhui? Kuuntele Kiekkoraadin tilastospekulaatio yllä olevalta videolta. Alla koko keskustelu, jossa analysoitiin runkosarjan loppusuoran voimasuhteita.
10:45Kiekkoraadissa herkuteltiin jo jättikohtaamisella SM-liigan pudotuspeleissä – tässä asetelmat ratkaisupäiviin.