Rubens Barrichellon sunnuntainen Monacon GP-kisa oli miehelle historiallinen. Kyseessä oli jo 256. ajettu GP-kisa brasilialaisen pitkällä vuonna 1993 alkaneella uralla. Barrichellolle kausi on siis miehen uran 16. formulakausi, kun Patrese ajoi ennätyslukemansa 17 kauden aikana.
Saksalainen formulalegenda Michael Schumacher on tilastossa kolmantena. Seitsenkertainen maailmanmestari ajoi 249 osakilpailua 16 kauden aikana. Neljäntenä olevalla formulauraansa vielä jatkavalla David Coulthardilla on kyseessä 15. kausi, jonka aikana brittiläinen on kisannut 234 osakilpailussa.
Giancarlo Fisichellalle sunnuntainen Monacon GP-kisa oli miehen 200. ajettu osakilpailu. Italialaiselle formulakausi on järjestyksessään 13. Suomalaisista vain Mika Häkkinen mahtuu 20 parhaimman joukkoon. Jaetulla 20. sijalla oleva Häkkinen ajoi aikanaan 11 kauden aikana 161 GP-osakilpailua. Kimi Räikkönen on ajanut kahdeksan kauden aikana nyt 127 osakilpailua, jolla heltiää sijaluku 38 kaikkien aikojen tilastossa.
TILASTO: Eniten GP-kisoja ajaneet kuljettajat
256 Riccardo Patrese ja Rubens Barrichello
249 Michael Schumacher
234 David Coulthard
210 Gerhard Berger
208 Andrea De Cesaris
204 Nelson Piquet
201 Jean Alesi
200 Giancarlo Fisichella
199 Alain Prost
(MTV3)