Kolmannen Pelicans-kautensa SM-hopeaan huipentanut päävalmentaja Tommi Niemelä ennustaa lahtelaisseuralle vielä isompia saavutuksia tulevaisuudessa.
LUE MYÖS: Villit mestaruusjuhlat käyntiin Nokia Arenassa – näin Kanada-malja nousi ilmaan
Pelicans nousi viidennessä finaalissa kolmen maaliin takaa tasoihin ja oli jopa sekunnin päässä voitosta, kunnes Veli-Matti Savinainen tasoitti kamppailun viimeisellä hetkellä.
Lopulta Marcus Davidsson ratkaisi Tapparalle 5–4-voiton jatkoerässä. Pelicansille kauden päätös oli pettymys, mutta päävalmentaja Tommi Niemelälle taistelu oli aihe ylpeyteen.
Hän ei kuitenkaan näe hopeamitalia palkintona pitkästä työstä. Se oikea palkinto on vasta edessäpäin.
– Matka on aloillaan. Tämä oli nyt kolmas vuosi, ja prosessi on käynnissä. Huomataan, että tulee tuottamaan tulosta sitten, kun sen aika on, mutta paljon on töitä edessä vielä, että ollaan vielä parempia, Niemelä virnisti.