Trumpin hallinnolta karmea moka: Päätoimittaja kutsuttiin salaiseen viestiryhmään vahingossa – sai tietoa sotasuunnitelmista

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump 14. maaliskuuta.
Salaiseen ryhmään kuului 18 käyttäjää, joiden joukossa oli nimimerkkien perusteella esimerkiksi ulkoministeri, valtiovarainministeri ja varapresidentti.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2025 21:42

MTV UUTISET – STT

Viestiketjussa kerrottiin muun muassa täsmälliset tiedot iskun kohteesta, ajankohdasta ja siihen käytettävistä aseista.

Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin kansallisen turvallisuuden johtohahmot kertoivat maan iskuista Jemeniin vahingossa Atlantic-aikakauslehden päätoimittajalle, lehti kertoi maanantaina.

Päätoimittaja Jeffrey Goldberg kertoi artikkelissaan, että kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Mike Waltz oli ottanut häneen yhteyttä salatussa Signal-viestipalvelussa, ja kaksi päivää myöhemmin hänet liitettiin viestiryhmään, jossa iskuista kerrottiin.

Tiedon tulevista iskuista Jemeniin ilmoitti ryhmään puolustusministeri Pete Hegseth noin kaksi tuntia ennen iskuja. Viestissä kerrottiin muun muassa täsmälliset tiedot iskun kohteesta, ajankohdasta ja siihen käytettävistä aseista.

Ryhmään kuului 18 käyttäjää, joiden joukossa oli nimimerkkien perusteella esimerkiksi ulkoministeri Marco Rubio, valtiovarainministeri Scott Bessent ja varapresidentti J. D. Vance. Iskuja edeltäneessä keskustelussa Vanceksi oletettu käyttäjä kertoi, että hänen mielestään isku olisi virhe.

Iskujen jälkeen ryhmän jäsenet onnittelivat Hegsethiä hyvästä työstä ja juhlivat niiden onnistumista muun muassa lähettämällä emojeita.

AOP Jemen 20.3.2025Näkymä Yhdysvaltain ilmaiskujen vaurioittamasta tapahtumasalista Sanaassa Jemenissä 20. maaliskuuta 2025.

Signalin käyttöä ei ole sallittu

Kansallisen turvallisuuden neuvoston tiedottaja Brian Hughes vahvisti myöhemmin Atlanticille, että ryhmä vaikuttaa olleen aito. Valkoinen talo vahvisti myöhemmin maanantaina julkisesti, että toimittaja oli mukana iskuja käsitelleessä ryhmässä,

Atlanticin mukaan ei ole poikkeuksellista, että kansallisen turvallisuuden viranomaiset käyttävät Signal-palvelua esimerkiksi tapaamisten sopimiseen, mutta siellä ei lähtökohtaisesti koskaan käydä luottamuksellisia keskusteluja konkreettisista yksityiskohdista.

Hallitus ei ole sallinut Signalin käyttöä turvallisuustiedon jakamiseen. Tällaiseen tarkoitukseen hallinnolla on omat väylänsä. Liittämällä ulkopuolisen ryhmään Waltz todennäköisesti rikkoi useita määräyksiä kansallista turvallisuutta koskevan tiedon käsittelystä.

Huthien terveysministeriön mukaan iskuissa kuoli yli 50 ihmistä.

Lue lisää: Huthien televisiokanava: Yhdysvallat tehnyt iskuja Jemeniin

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat