Megasuosioon noussut Jukka Poika näytti uransa alkuaikoina hyvin erilaiselta nuorelta mieheltä kuin nykyään.
Suomen suosituimpien artistien joukkoon noussut Jukka Poika on rakentanut kaupallista uraansa jo toistakymmentä vuotta. Suomi-reggaen konkariksi nimetty artisti on vasta 32-vuotias, mutta on ehtinyt olla mukana kaikissa merkittävissä Suomi-reggae -kokoonpanoissa.
Uransa hän aloitti 1990-luvun loppupuolella Soul Captain Band -yhtyeessä. Muutama vuosi myöhemmin hän muodosti nykyään Elokuu-yhtyeestä tunnetun Nopsajalan kanssa Kapteeni Ä-ni -reggaeyhtyeen. Vuosien varrella Jukka Poika on keikkaillut myös Jenkkarenkka ja Kompostikupla -bändien kanssa, nyt hänen taustallaan soittaa Sound Explosion Band.
Jukka Poika kertoi Blockfest TV:n haastattelussa päätyneensä alun perin reggae-musiikin pariin Max Romeo -nimisen artistin kautta. Tuolloin nuori musiikonalku oli saanut c-kasetin Max Romeo & The Upsettersin War Ina Babylon -albumista, joka oli äänitetty kasetille vinyyliltä. Kasetin hän oli saanut kaveriltaan, joka oli saanut sen isältään.
– Sitä kuunnellessa jotain napsahti. Osittain siitä syystä, olen tässä nyt, Jukka Poika muistelee.
Jamaikalainen Max Romeo vieraili Suomessa toukokuussa, ja Jukka Poika pääsi olemaan yksi hänen lämppäriesiintyjistään.
– Oli hauskaa, tai beyond hauskaa. Ympyrä tavallaan sulkeutui, Jukka Poika hehkuttaa.
Tunnistatko Jukka Pojan uran alkuaikojen kuvista? Katso kuvat!
(MTV3)