Maanantaisessa Latvian ja Ranskan kohtaamisessa nähtiin erikoinen tilanne, kun Ranskan maalia tarkistettiin videolta kahteen otteeseen.
Julien Desrosiers laukoi kiekon ylivoimalla Latvian maaliin, ja joukkue ryhtyi juhlimaan osumaa, mutta läheltä tilannetta seurannut tuomari näytti videotarkistusta.
Tilanteen tarkistuksen jälkeen luurit päässä ollut tuomari näytti, että maalia ei ollut syntynyt. Tämän jälkeen asiasta keskusteltiin hetki, ja erotuomari palasi takaisin toimitsijakoppiin selvittämään tilannetta. Uusintatarkituksen jälkeen käsi osoitti maalia ja kiekko vietiin keskelle.
- Siellä on ylhäällä erotuomari, jolla on kaikki mahdolliset tekniikat. Ja kun ylhäällä oleva niin sanottu videoerotuomari hölmöilee, niin alhaalla olevat joutuvat vaikeuksiin, MTV3 MAXin asiantuntija Juhani Tamminen sivalsi ottelustudiosta.
Maali kavensi lukemat päätöserässä 1-2:een.