Turun yliopistosairaalassa massaevakuointi – osastoilla pahoja savuvahinkoja

Julkaistu 02.09.2011 07:12(Päivitetty 06.09.2011 22:45)

Turun yliopistollisessa keskussairaalassa aamulla syttynyt tulipalo on saatu hallintaan. Pelastusyksiköt etsivät yhä palopesäkkeitä.

Sairaalan viestintäpäällikkö Esa Halsinaho kertoo MTV3:n uutisille, että palo syttyi sairaalan A-rakennuksessa, ensiapuyksikössä. Tulipalo syttyi sähköroiloissa eli alhaalta ylöspäin kulkevissa kaapelikanavissa. Syttymissyystä ei ole vielä tietoa.

Kolme sairaalahenkilökuntaan kuuluvaa on viety hoitoon. He hengittivät savua, mutta heidän tilansa on vakaa. Rakennuksesta evakuoitiin yhteensä 168 ihmistä. Evakuointi sujui rauhallisesti.

Pelastuslaitos sai palohälytyksen puoli kuuden aikaan aamulla, ja paikalla oli kymmeniä pelastusyksiköitä.

A-sairaalaan kutsuttujen potilaiden ajat peruutetaan tältä päivältä ja heille ilmoitetaan uudet ajat myöhemmin.

A-sairaalassa olevien potilaiden omaiset voivat soittaa numeroon (02) 313 3500 lisätietoja saadakseen.

Savuvahingot suuria

Sairaalan tiedotteen mukaan savu aiheutti huomattavat aineelliset vahingot. Kaikki vuodeosastot ovat mustuneita. Vuodeosastojen lisäksi leikkausosasto 250, ensiapupoliklinikka, päivystyslaboratorio ovat myös pois käytöstä.

Sen sijaan vesivahingot ovat jääneet varsin vähäisiksi.

Teho-osasto ei kärsinyt vahinkoja ja sen toiminta jatkuu. Myös sairaalan tietojärjestelmät toimivat normaalisti.

(MTV3)

Punaiselta Ristiltä sänkyjä ja huopia Turun sairaalasta evakuoiduille

"Potilaita siirretään pois alta"

Turun sairaalapalo: Akuuttitapaukset terveystoimen päivystykseen

Räsänen: Sairaaloihin lisää sammutusjärjestelmiä

Sumo video id

Katso päivystävän palomestarin Mika Kontion kommentit:

Sumo video id

Juttuun upotettavan kuvagallerian hallinta-artikkelin id

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa