Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan koneturmasta tasan vuosi

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.07.2015 03:14

MTV UUTISET - STT

Tänään tulee kuluneeksi vuosi siitä, kun Malaysian Airlinesin lento MH17 ammuttiin alas Itä-Ukrainassa. 

Kone oli matkalla Amsterdamista Kuala Lumpuriin. Koko koneen miehistö ja kaikki matkustajat kuolivat turmassa. Kuolleita oli yhteensä 298.  

Valtaosa uhreista oli hollantilaisia. Maan pääministeri Mark Rutte isännöi yksityistä muistotilaisuutta, johon osallistuu noin 2000 turmassa kuolleen omaista. Hollannissa järjestetään tänään myös suruliputus.  

Omaiset vaativat viranomaisilta toimia turman syyllisten selvittämiseksi. 

-Suurin kysymys jää vielä epäselväksi eli se, kuka on vastuussa, sanoi uhrien omaisten etujärjestön puheenjohtaja Dennis Schouten.  

Ukrainan armeija ja länsimaat syyttävät koneen alasampumisesta Itä-Ukrainan separatisteja. Kapinalliset ja Venäjä puolestaan syyttävät teosta Ukrainan armeijaa.  

Malesia ja Hollanti ovat aiemmin ehdottaneet, että YK perustaisi turman tutkintaa varten erillisen tuomioistuimen. Rutten mukaan YK-pohjainen tuomioistuin takaisi sen, että kaikki maat tekevät yhteistyötä koneen putoamissyyn selvittämiseksi.  

Venäjän presidentti Vladimir Putin sanoi eilen, että tuomioistuimen perustaminen olisi haitallista ja ennenaikaista.  

Lisää aiheesta:

YK:n ilmailujärjestö: Venäjä vastuussa malesialaiskoneen alasampumisestaMalaysia Airlinesin koneen alasampumisesta Ukrainassa kymmenen vuottaVenäjä vetäytyi neuvotteluista, joissa on selvitelty Ukrainassa pudotetun matkustajakoneen tuhon syytä – "Kehotamme Venäjää palaamaan"Alasammutun koneen uhrien kotimaat vaativat vastauksia Iranilta – joukossa Kanadan ja Ruotsin kansalaisiaViimein lisätietoa: Matkustajakone ammuttiin alas Ukrainassa – kansainvälinen rikostutkintaryhmä julkistaa tietoja tapauksestaMH17-lennon uhreille julkistetaan muistometsikkö Hollannissa
UkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • 11:26
    Ukrainan sota

    Ukrainalaismedia: Räjähdyksiä Krimillä – Ukraina iskenyt Venäjän energiakohteisiin

  • Eilen23:23
    Valko-Venäjä

    Valko-Venäjän diktaattori luvannut estää pallojen lentämisen Liettuaan

  • Eilen18:11
    Ukrainan sota

    Näin Ukrainassa valmistaudutaan uuteen jouluun sodan varjossa – vain yksi toive

  • Eilen12:53
    Ukrainan sota

    Venäjän yölliset iskut Ukrainaan katkaisseet sähköt tuhansilta

  • Eilen11:04
    Ukrainan sota

    Romanin, 11, julma kohtalo Ukrainan sodassa itketti päättäjiä