Uutuuskirja esittää Matti Hagmanin pääkaupungin kiekkokuninkaana

Julkaistu 01.11.2011 15:00

Erään kaikkien aikojen parhaimman suomalaisjääkiekkoilijan elämäntarina on ansaitusti, vihdoinkin, puristettu yksien kansien väliin, kun "Matti Hagman - Stadin kingi" julkaistiin tiistaina.

Urheilutoimittaja Marko Lempisen kirjoittama kirja piirtää runsaine haastatteluineen ja tarinoineen kuvaa värikkäästä virtuoosista; tähdestä, joka persoonana ja ilmiönäkin hakee vertaistaan suomalaisella kiekkotaivaalla.

Matti Hagmanin jääkiekkoilullisia ansioita ja saavutuksia ei ole helppo tiivistää lyhyeen, mutta hänen kokonaisvaikutustaan ja -merkitystään suomalaiselle ja erityisesti helsinkiläiselle jääkiekkoilulle on vielä huomattavasti vaikeampi valottaa. Tätä kaikkea hänen uusi elämäkertansa kunnianhimoisesti yrittää, ja kohtalaisen hyvin siinä onnistuukin. "Matti Hagman - Stadin kingi" on aika ajoin toistuvasta myötäilystä, jalustalle nostamisesta ja tirkistelystä huolimatta - tai ehkä myös osin niiden vuoksi - paljon yksityiskohtia tarjoavaa, siekailematonta ja siloittelematonta sekä totuudellisuutta tavoittelevana maistuvaa ja jopa nostalgista luettavaa etenkin jääkiekkoilua useiden vuosikymmenten ajan seuranneille faneille.

Keskushyökkääjä Matti Hagman (syntynyt 1955) oli ensimmäinen kotimaan sarjoista NHL:ään ponnistanut suomalainen jääkiekkoilija. Hän teki uraauurtavaa työtä NHL:ssä, ja loi erään kaikkien aikojen komeimman uran SM-liigassa. Hagmanin kiistattomat jääkiekkoilulliset ansiot ovat tietenkin vain osa suurpelaajan moniulotteista kokonaiskuvaa. "Matti Hagman - Stadin kingi" -kirja pyrkii sivuillaan havainnollistamaan asiaa tähän tyyliin:

"HIFK:n kapellimestarista ei ollut tullut vain urheilun tunnettu julkisuuskasvo, hänen asemansa oli jo kuin rokkitähdillä. Urheilun sisäpiireissä ja uskollisten HIFK-fanien keskuudessa Hakkia pidettiin jopa eräänlaisena puolijumalana. (...)

Suomalaisia kiehtoivat Hagmanin taidokkuus ja rosoisuus. Hagmania myös vihattiin, jotkut kateellisina, jotkut muista syistä. Ristiriitainen persoona jakoi mielipiteet niin Helsingissä kuin varsinkin muissa kiekkokeskuksissa. Hagman tunsi itsensä kingiksi, ja usein myös käyttäytyi kuin kingi – ylimielisesti. Se ärsytti."

Matti Hagmanista sanottua elämäkerran mukaan:

"- HIFK:n suosio perustui 1980-luvulla hyvin pitkälti Hagmaniin."

HIFK:n pitkäaikainen seurapomo Frank Moberg.

"– Hakki olisi ollut supertähti Edmontonissa tai jossakin toisessa NHL-joukkueessa, jos olisi saanut kunnon roolin. Me laskettiin tilastoista jokaisen (Edmontonin) pelaajan tehokas peliaika, eli siis se aika, jonka pelaaja on ollut jäällä. Hakilla oli ylivoimaisesti paras pistekeskiarvo, mutta valmentaja Glen Sather halusi peluuttaa Wayne Gretzkyä , koska eihän ne voineet näyttää, että on täällä kovempikin jätkä."

Jääkiekkolegenda ja Hagmanin seurakaveri Jari Kurri.

"– Sori Jari. Läsnäolostasi huolimatta minun on sanottava, että Hakki on Suomen kaikkien aikojen lahjakkain jääkiekkoilija."

HIFK:n suuruuden luoja Göran Stubb Hagmanin 50-vuotisjuhlapuheessaan Jari Kurrin läsnäollessa.

"– Matti sopi hyvin minun ja Glenn Andersonin keskelle. Hän osasi syöttää kiekkoa oikea-aikaisesti laidassa täydessä vauhdissa luistelleelle ketjukaverilleen. Matin suuri voimavara oli hänen pelinlukutaitonsa. Sen vuoksi hänestä tuli loistava pelinrakentaja, yksi kaikkien aikojen parhaista. Pelaaminen hänen rinnallaan oli suorastaan helppoa."

Hagmanin Edmontonin pelivuosien (1980-1982) aikainen pelikaveri Mark Messier.

"– En ole koskaan ollut näin ylpeä tästä joukkueesta! Hävisimme ottelun, mutta voitimme kaikki tappelut!"

Hagmanin ensimmäisen NHL-seuran Boston Bruinsin valmentaja Don Cherry joukkueensa 1-6-tappioon päättyneestä harjoitusottelusta Philadelphia Flyersia vastaan kaudella 1976-1977 - kuvaten samalla NHL:ssä tuolloin vallinnutta pelikulttuuria.

"– En osaa sanoa, mikä oli paras saavutukseni tai paras muistoni jääkiekkoilijana. Niitä hetkiä oli todella paljon. Sen tiedän, että kiekkoilullisesti olin onnellisimmillani kausina 1982–85. Pettymyksiäkin riitti, HIFK-potkuista lähtien. Sellainen fiilis mulla joka tapauksessa on, että pystyin aikanaan tuomaan suomalaiseen jääkiekkoiluun paljon uutta, nimenomaan pelillisesti." Hagman katsoo uraansa taaksepäin.

Tuoreimmat aiheesta

HIFK