Mies on kuollut Porin viimeviikkoisessa kolarissa saamiinsa vammoihin.
Porissa viime viikolla sattuneessa usean ajoneuvon välisessä kolarissa osallisena ollut mies on kuollut onnettomuudessa saamiinsa vammoihin, kertoo Lounais-Suomen poliisi tänään maanantaina.
Onnettomuus tapahtui keskiviikkona Porissa valtatiellä 2.
Poliisin esitutkinnan tietojen perusteella 1930-luvulla syntynyt mies oli ajanut henkilöautolla vastaantulevien kaistalla Ulvilan suuntaan ja törmännyt vastaan tulleeseen henkilöautoon ja kuorma-autoon.
Väärään suuntaan ajaneen auton kuljettaja kuoli myöhemmin sairaalassa. Poliisi ei tarkentanut, milloin mies kuoli.
Poliisi tutkii asiaa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä vammantuottamuksena.
Lisäksi tapahtumiin liittyy poliisin mukaan myös neljäs henkilöauto, jonka kuljettaja ajoi yhden tilanteessa mukana olleen auton perään. Poliisi epäilee kuljettajaa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Poliisista kerrottiin viime viikon keskiviikkona STT:lle, että kolarissa loukkaantui vakavasti kaksi ja lievemmin kaksi ihmistä.