Verottaja on tutkinut tai tutkimassa kaikkien jääkiekon SM-liigan joukkueiden rahaliikenteen, kertoi verohallituksen ylitarkastaja Jarmo Mielonen torstain Hockey Nightissa.
Huippupelaaja ja pienet verotettavat tulot. Siinä yhtälö, joka on saanut tutkimukset liikkeelle. Verovirastot ovat käymässä läpi kaikki liigaseurat.
- Joko ovat joutuneet tai ovat joutumassa, kertoi verohallituksen ylitarkastaja Jarmo Mielonen.
- Tasapuolisuusperiaatteen mukaisesti olemme lähteneet siitä, että kaikki katsotaan. Silloin tämä yhdenmukaisuus toteutuu.
Jääkiekon rahavirrat nousivat esille, kun Ruotsin verottaja onnistui selvittämään seurojen rahaliikennettä. Kaudella 1993-94 Malmön joukkueessa pelasi mm. Mikko Mäkelä. Seura oli maksanut noin 880 000 markkaa Neitsytsaarilla rekisteröidylle Duncan Scouting -nimiselle yhtiölle, joka omisti Mäkelän edustusoikeudet.
Näitä oikeuksista, eli käytännössä siirtokorvauksesta, oli kyse myös Rauman Lukon tapauksessa. Luulaja maksoi vuonna 1993 Mika Niemisestä 750 000 markkaa, mistä 250 000 meni pankkitilille Luxemburgiin.
Pelaajan edustusoikeuksien myynti tai vuokraus on mahdollistanut nämä järjestelyt.
- Pelaajaoikeus ei mielestäni ole oikeastaan yhtään mitään. Meillä ei ole oikeusjärjestyksessä määritelty pelaajaoikeutta, ei ole olemassa mitään virallista normia pelaajaoikeuksista, sanoi aihetta tutkinut oikeustieteiden kandidaatti Mika Koivunen (alakuvassa) Hockey Nightissa.
- Se, että pelaajaoikeuksista on paljon puhetta, johtuu siitä, että urheiluseurojen kattojärjestöt, lajiliitot ja -liigat, ovat omissa kilpailusäännöissään määritelleet käsitteen pelaajaoikeus ja pyrkineet antamaan sille sisältöä, Koivunen jatkoi.
Seurat ovat siis voineet maksaa tästä edustusoikeudesta taustayhtiölle. Seura säästää vero- ja sosiaalimaksuissa, ja pelaaja saa nettopalkkansa. Eli käytännössä seura voi pienemmällä rahalla hankkia paremman pelaajan. Onko näin tehty ja tehdäänkö, sitä tutkitaan.
Epäiltyjen rahavirtojen jäljittäminen taustayhtiöistä tai ulkomaalaisilta pankkitileiltä pelaajan pussiin on vaikeaa.
- Tämä järjestelmähän perustuu siihen, että veroparatiisiyhtiöiden kotipaikka on sellaisessa maassa, josta ei ole tiedonsaantioikeutta, muistutti ylitarkastaja Mielonen.
Pelaajayhdistyksen toiminnanjohtajan Pekka Ilmivallan mukaan tällaisia kiertoteitä rahavirroille ei enää käytetä.
- Henkilökohtaisten tietojeni mukaan tällaista ei enää ole. Mutta kun on näitä huhuja liikkunut, niin ainahan on tällainen mahdollisuus olemassa. Minun käsitykseni mukaan Suomessa pelataan rehtiä ja avointa peliä, Ilmivalta ilmoitti.