Viivi Avellánilla outo ongelma treenaamisen suhteen

Viivi Avellán
Viivi Avellán ei enää treenaa niin paljon kuin nuorempana.
Julkaistu 04.05.2012 07:04(Päivitetty 04.05.2012 12:06)

Juontaja Viivi Avellán treenasi nuorempana "ihan sekopäisesti", mutta nyt tilanne on toinen.

34-vuotias juontaja Viivi Avellán pitää kuntoaan yllä kevyellä liikunnalla. Viivin kuntoilumuodot ovat vuosien myötä muuttuneet huomattavasti kevyemmiksi, sillä nuorempana Viivi kertoo olleensa varsinainen fitness-intoilija.

– Urheilin ja muokkasin kroppaani jo lapsena ja teininä. Uskon, että aika moni oli 90-luvulla trendikkäästi fitnesfriikki. Urheilu oli ihan sekopäistä. Siinä vaiheessa kun sain ajokortin, saatoin läksyjen tekemisen jälkeen vielä ajaa salille esimerkiksi iltakymmeneltä. Eihän siinä ollut mitään järkeä, noin myöhäisen urheilun jälkeen ei tule enää untakaan kunnolla, kun adrenaliini on noussut, Viivi muistelee MTV3.fille.

Nykyään Viivi on malliesimerkki siitä, kuinka kevyemmälläkin urheilulla voi pysyä kunnossa. Siitä hän saa kiittää nuoruuden tehokasta vartalonmuokkausta.

– Golfia pelaan reippaasti, tosin sehän on aika kausiluontoinen harrastus. Se tekee hyvää kropalle ja kopalle. Jooga on se minun sporttilaji, sillä en ole veren maku suussa harrastava. Lenkkeily on jäänyt, Viivi kuvailee nykytilannettaan.

Avellánia ei siis nähdä salilla huhkimassa, mutta hänen kohdallaan kyse ei ole laiskuudesta. Viivi kuvailee MTV3.fille, ettei hän oikeastaan voi treenata kovin paljoa.

– Lihakset ovat sellaiset, että ne suurenevat tosi helposti ja turpoavat, joten en edes joogassa voi tehdä niitä raskaampia asanoja eli asentoja. Muuten reisilihakset paisuvat niin, etteivät farkut mahdu päälle. Tämmöinen hassu ongelma, Viivi naurahtaa.

Viivi Avellán ihastuttaa MTV3:lla ja Canal+:lla jääkiekon MM-kisojen kisauutisten juontajana. Tästä MTV3.fin MM-sivustolle.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Viivi Avellán