Ville Nieminen palaa Tapparaan – maalivahti KHL:stä

Ville Nieminen
Ville Nieminen
Julkaistu 02.05.2012 14:57(Päivitetty 02.05.2012 15:18)

Jääkiekon SM-liigajoukkue Tappara saa kaksi kovan luokan paluumuuttajaa, kun hyökkääjä Ville Nieminen ja puolustaja Tuukka Mäntylä palaavat Tampereelle.

Nieminen on pelannut kasvattajaseurassaan kolme eri pätkää, välissä hän on kiertänyt niin NHL:ssä, KHL:ssä kuin Ruotsissakin, viimeksi hän pelasi Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Niemisen uran ehdoton tähtihetki on Stanley Cupin voitto keväällä 2001. Niemisen sopimus on kahden vuoden mittainen.

Tuukka Mäntylä lähti kesken vasta päättyneen kauden KHL:ään Neftekhimik Nizhnekamskiin juuri Tapparasta. Hänellä on niin ikään edessä kolmas paluu Tappara-paitaan KHL-sopimuksen päätyttyä.

Tapparalle tulee myös maalivahti, jolla on KHL-kokemusta. JYPissä läpimurtonsa tehnyt Tappara-kasvatti Pekka Tuokkola saapuu Hakametsään tukkimaan maalinsuuta.

Tapparan takalinjoille voimaa tuo HIFK:sta siirtyvä Markus Kankaanperä. Lisäksi uusia puolustajia ovat Lukosta tuleva 34-vuotias Teemu Aalto ja Ässistä siirtyvä Jesse Jyrkkiö.

Hyökkäystä vahvistavat SaiPasta siirtyvät 25-vuotiaat Jarno Koskiranta ja Elmeri Kaksonen, sekä Mikkelin Jukureista tuleva 24-vuotias Jarkko Malinen sekä Bostonin yliopistojoukkueessa pelannut 24-vuotias yhdysvaltalainen Chris Connolly.

Tapparan pelaajakokoonpano sisältää nyt kolme maalivahtia, 11 puolustajaa ja 17 hyökkääjää. Jukka Rautakorven johtamaan valmennukseen liittyvät alle 18-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentajana toiminut Jussi Tapola ja Tappara-valmentajaksi palaava Aleksander Barkov sekä viime kaudesta jatkavat Marko Ojanen ja Petri Tuononen.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko