Ylen konkarit saivat potkut, mutta työt jatkuvat vielä puoli vuotta: "Kyllä se vähän motivaatiota syö"

9:05imgMikko Hannula ihmettelee, miten Yle aikoo onnistua tehtävässään aiempaa pienemmällä väkimäärällä ja budjetilla.
Julkaistu 17.03.2025 18:31
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Ylen toimittajat Jussi Hanhivaara ja Mikko Hannula saivat työnantajalta irtisanomisilmoitukset. Työvelvoite jatkuu vielä puoli vuotta.

Jussi Hanhivaara ja Mikko Hannula ovat tehneet töitä Ylellä monta vuosikymmentä. He ovat niiden yli 300 ihmisen joukossa, joilta työt yhtiössä loppuvat. 

Usein työvelvoite loppuu irtisanomisilmoitukseen, mutta Hannula ja Hanhivaara jatkavat töitä syksyyn asti. Radiouutisten toimittaja Jussi Hanhivaara on ollut töissä Yleisradiolla vuodesta 1999. Hän kertoo motivaation olevan tällä hetkellä hiukan hukassa.

Kyllä se vähän motivaatiota syö, kun potkut on tullut ja tulossa. Mutta koetetaan nyt selvitä enemmän tai vähemmän kunnialla maaliin saakka, Hanhivaara sanoi Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa.

Urheilutoimittaja ja -selostaja Mikko Hannula on samoilla linjoilla. Työt tehdään, oli mikä oli. Hän on ollut Ylellä töissä 32 vuotta.

– Olen aina koittanut tehdä annetut työt ilman sairaslomia. Esimiesporras ja työkaverit olivat huolissaan, että 'kai nyt viikonloppuna huilaat ja jäät sairauslomalle", mutta se ei kuulu tapoihini. Mennään tässä vähän autopilotilla, Hannula kommentoi.

Tekemistä riittää

Molemmilla on suunnitelmia tulevaisuudelle. Hanhivaara on julkaissut yhden romaanin ja aikoo jatkaa kirjoittamista. 

– Kirjoittaminen on ollut mukana elämässä jonkun aikaa, ja ajattelin heittäytyä seuraavaan kirjoitusprojektiin.

Hannula uskoo, että tekemistä löytyy.

– Suorittavalle ihmiselle löytyy aina tekemistä. Haluaisin kannustaa ihmisiä, joita tämä kohtalo myös koskee, nauttimaan, kun astuu kuplan ulkopuolelle. Voi saada valot päälle ja vaihtelu virkistää, Hannula sanoo.

Yleisradion massiiviset muutosneuvottelut saatiin päätökseen tammikuussa.

Yleä on usein kritisoitu liian suureksi paisuneesta keskijohdosta. Ovatko irtisanomiset kohdistuneet konkaritoimittajien mielestä oikein ja miten he uskovat sen vaikuttavan Ylen kykyyn hoitaa tehtäviään? Katso koko haastattelu videolta artikkelin alusta.

Tuoreimmat aiheesta

Yle