45 minuuttia: Statiinikaupan kupla puhkeamassa

Rasva sulaa pannulla
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 09.10.2013 17:41(Päivitetty 09.10.2013 22:14)

Kolesterolia alentavat statiinilääkkeet ovat kirineet parissakymmenessä vuodessa maailman myydyimpien lääkeaineiden joukkoon.

Statiineja on määrätty jo yli viidensadan miljardin euron edestä sadoille miljoonille ihmisille eri puolilla maailmaa. Suomessakin käyttäjämäärä ylittää jo miljoonan rajan.

Nyt huikean statiinikaupan kupla on puhkeamassa. Lääkkeet on todettu hyödyttömiksi pääosalle käyttäjistä. Tietoa hyödyttömän lääkityksen vakavista haittavaikutuksista tihkuu julkisuuteen pieninä annoksina.

Statiineja suositelleet lääketieteen asiantuntijat ovat toimineet tiiviissä taloudellisessa työsuhteessa statiinivalmistajien kanssa. Vastuuta taloudellisesti ja inhimillisesti merkittävästä virhearviosta eivät halua ottaa sen paremmin hoitoa suositelleet asiantuntijat kuin lääketurvallisuutta valvovat viranomaisetkaan.

Lisää aiheesta illan 45 minuuttia -ohjelmassa kello 20:05

Sumo video id

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa