Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aliravitsemus kasvaa osassa Venezuelaa – "Tavallisilla ihmisillä ei ole mahdollisuuksia selvitä"

Venezuelassa jeattiin viime vuoden syyskussa ruoka-apua hökkelikylien asukkaille.
Venezuelassa jeattiin viime vuoden syyskussa ruoka-apua hökkelikylien asukkaille.
Julkaistu 26.06.2017 11:24

MTV UUTISET-STT

Lasten aliravitsemus on osassa Venezuelaa humanitaarisen kriisin tasolla, kertoo hyväntekeväisyysjärjestö Caritasin raportti. Neljällä Caritasin tutkimalla alueella lähes puolet lapsista kärsi jonkinasteisesta aliravitsemuksesta tai sen välittömästä uhasta. Caritas selvitti lasten aliravitsemusta viidellä eri alueella.

– Tuloksemme osoittavat selvästi, että yleisellä tasolla aliravitsemus on kasvussa ja akuutti aliravitsemus on ylittänyt kriisirajan. Jos emme vastaa ongelmaan pian, näiden lasten on hyvin vaikeaa päästä koskaan takaisin kasvukäyrälleen, järjestöstä sanotaan.

Lasten aliravitsemuksen lisäksi yli kahdeksassa kymmenestä kotitaloudesta syödään raportin mukaan vähemmän kuin ennen. Monessa kotitaloudessa joku myös jättää syömättä, että lapsi saisi ruokaa.

Lisäksi reilu kahdeksan prosenttia kotitalouksista hankkii ruokaa kadulta esimerkiksi hakemalla ravintolapöytiin jäänyttä ruokaa ja etsimällä ruokaa roskiksista. Korkean inflaatiovauhdin takia korillinen tavallista ruokaa maksaa nykyisin 16 kertaa vähimmäispalkan verran.

– Tämä on valtava kriisi, ja sen ratkaisemiseen tarvitaan kansallista ja kansainvälistä apua. Tavallisilla ihmisillä ei ole mahdollisuuksia selvitä. Kaikki on hajalla. Köyhät ovat menettäneet lyhyessä ajassa työpaikkansa, terveydenhuollon, perheensä ja kotinsa, sanoo Susana Rafalli Caritas-järjestöstä.

Lisää aiheesta:

Venäjän hyökkäyssota on syössyt kohtalokkaaseen köyhyyteen miljoonia lapsia – suurin osa venäläisiäMaailman ruokaohjelman varajohtaja: "Haiti saavuttanut kehityksen sijaan epätoivon uusia tasoja"YK:n raportti: Ruokakriisi uhkaa sysätä monet maat nälänhätään – jo yksi kymmenestä kärsii aliravitsemuksestaKoronapandemian karut seuraukset: Miljoonat perheet ajautuneet köyhyyteen, yhä useammat lapset elävät puutteellisissa oloissaUnicefin hälyttävä raportti: Joka kolmas pikkulapsi on aliravittu – myös lihavuus on yksi aliravitsemuksen muodoista YK: Lähes neljäsosa Venezuelan väestöstä tarvitsee kipeästi humanitaarista apua
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:26
    Australia

    Bondi Beachin joukkoampumisen epäillyt tekijät olivat isä ja poika

  • Eilen22:58
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin veriteko: Uhriluku kasvaa – epäillyistä tekijöistä lisätietoa

  • Eilen21:48
    Syyria

    Syyriassa pidätyksiä amerikkalaisten ampumisesta

  • Eilen21:46
    Australia

    Video näyttää, kuinka sivullinen riisti aseen Bondi Beachin asemieheltä – "Uskomattominta, mitä olen nähnyt"

  • Eilen20:56
    Australia

    Poliisilähteet: Bondi Beachin ampujat tekivät käsillään jotain, joka kertoo kaiken