Asiantuntija: Eurooppa voi syyttää itseään – "Saavat tuntea, kuinka kivuliasta on, kun heille kerrotaan olevan yhtä tyhjän kanssa"

Euroopan ihmisoikeustuomioistuin.
Euroopan päättäjät katsoivat sivusta, kun Saudi-Arabiassa aloitettiin keskustelut Yhdysvaltain ja Venäjän välillä.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 18.02.2025 16:47

MTV UUTISET – STT

Paluu kahdenvälisiin keskusteluihin Kremlin ja Washingtonin välillä oli valtava diplomaattinen voitto Venäjälle, arvioi Arkady Moshes.

Yhdysvaltojen ja Venäjän edustajat tapasivat tiistaina Saudi-Arabian Riadissa Ukrainan sotaa koskevissa keskusteluissa, joihin Ukrainaa tai EU-maita ei kutsuttu. Ulkopoliittisen instituutin (Upi) ohjelmajohtaja Arkady Moshesin mukaan tämä oli jo sellaisenaan erävoitto Venäjälle.

Arkady MoshesKuvassa Arkady Moshes.Lehtikuva

– Paluu kahdenvälisiin keskusteluihin Kremlin ja Washingtonin välillä on valtava diplomaattinen voitto Venäjälle. Tästä Putin on uneksinut kahden vuosikymmenen ajan, Moshes arvioi maanantaina ennen tapaamista.

Kahdenvälisten neuvottelujen suoraviivaisuus varmaankin vetoaa myös Yhdysvaltain presidenttiin Donald Trumpiin, arveli Moshes.

– Poliitikkona Trump ajattelee, että yksinkertaiset ratkaisut toimivat paremmin.

2:15imgMoshes kommentoi Euroopan asemaa Ukrainan sodassa sunnuntaina MTV Uutisille. Asiantuntijoiden mukaan EU:n tulisi ryhtyä viimein konkreettisiin toimiin Ukrainan turvallisuuden takaamiseksi.

Euroopalla peiliin katsomisen paikka

Moshesin mukaan Trump ei näe eurooppalaisia vahvoina liittolaisina, ja siitä eurooppalaiset saavat syyttää itseään.

– Sekä venäläiset että varmaan myös yhdysvaltalaiset ajattelevat, että Euroopalla oli jo tilaisuutensa, mutta he osoittautuivat hyödyttömiksi.

Moshes ei tarkoita vain kolmen viime vuoden tapahtumia, vaan viittaa vuonna 2015 solmittuun Minskin toiseen sopimukseen, jonka eurooppalaiset neuvottelivat silloisen Itä-Ukrainan sodan päättämiseksi. Kritisoitu sopimus sisälsi kohdan Luhanskin ja Donetskin alueiden erillisasemasta, joka olisi antanut niille perustuslaillisen veto-oikeuden Ukrainan ulkopoliittisiin päätöksiin, kuten Nato-jäsenyyteen.

– Eurooppalaiset pakottivat (Ukrainan silloisen presidentin Petro) Poroshenkon allekirjoittamaan sopimuksen, jota hän ei voinut panna täytäntöön, mikäli mieli pysyä Ukrainan presidenttinä, Moshes sanoi.

Eurooppalaiset saavat nyt Moshesin mukaan maistaa omaa lääkettään, sillä Yhdysvallat puhuu heidän päänsä yli samaan tapaan kuin eurooppalaiset aikoinaan puhuivat ukrainalaisten pään yli.

– Eurooppalaiset saavat tuntea, kuinka kivuliasta se on, kun heille kerrotaan, että he ovat yhtä tyhjän kanssa.

Lue ja katso lisää päivän keskusteluista:

Zelenskyi perui huomisen Saudi-Arabian vierailunsa

Lavrov jyrähti: Ei Nato-joukkoja Ukrainaan mistään maasta – "Mahdotonta hyväksyä"

26:34img

USA haluaa EU:n mukaan ja uskoo Venäjän hakevan tosissaan ratkaisua: "Sota on saatava loppumaan pysyvästi"

25:06img

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota