Italian pääministeri Giorgia Meloni piti lauantaina puheen Yhdysvaltojen oikeiston Conservative Political Action Conference -tapahtumassa Italian opposition vastustuksesta huolimatta.
Esimerkiksi Ranskan muukalaisvastaisen Kansallisen liittouman puheenjohtaja Jordan Bardella perui oman osallistumisensa sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin entinen avustaja Steve Bannon oli tehnyt kokouksessa torstaina natsitervehdyksen.
– Melonilla pitäisi olla säällisyyttä pitää hajurakoa tähän uusfasistiseen kokoontumiseen, tuomitsi Italian demokraattipuolueen puheenjohtaja Elly Schlein.
Myös Melonin oman puolueen Italian veljien juuret ovat fasismissa.
Meloni piti puheensa CPAC-kokouksessa etäyhteydellä.
Myös Trump puhui konferenssissa.
Meloni oli ainoa EU-johtaja, joka osallistui Trumpin virkaanastujaisseremoniaan viime kuussa. Hän on pidättäytynyt arvostelemasta Trumpia, vaikka onkin tukenut voimakkaasti Ukrainaa sen sodassa Venäjää vastaan.