Aleksander Barkov nousi NHL-hyökkääjien koko kauden peliaikakuninkaaksi.
Barkov iski maalin, tarjoili maalisyötön ja onnistui rankkarikisassa, kun Florida Panthers väänsi 4-3-voiton Dallas Starsista. Suomalaishyökkääjälle kirjattiin peliaikaa poskettomat 28.55 minuuttia. Se on koko NHL:n isoin hyökkääjälle kirjattu jääaika tämän kauden aikana.
Edellisen kerran NHL-hyökkääjä on pelannut yhdessä ottelussa enemmän helmikuussa 2013, kun Ilja Kovaltshuk urakoi New Jersey Devilsin paidassa 28.58 minuuttia.
Barkov nousi viime yön ottelun myötä NHL-hyökkääjien tilastokärkeen ohi Edmonton Oilersin Connor McDavidin, joka voitti viime kaudella runkosarjan pistepörssin. 22-vuotiaan Barkovin peliaikakeskiarvo on nyt 22.50 minuuttia ottelua kohden. Hän on nakuttanut kauden 17 ottelussa 6+13=19 pistettä.