Real Madridin päävalmentaja Carlo Ancelotti jättää seuran, uutisoi muun muassa The Athletic. Italialaisluotsi on hyppäämässä La Liga -kauden jälkeen Brasilian maajoukkueen peräsimeen.
Ancelottin, 65, sopimus Bernabeulla olisi voimassa vuoteen 2026 asti. Lähteet Real Madridin harjoituskeskuksesta kertovat kuitenkin The Athleticille, että hän on ilmoittanut pukuhuoneen jäsenille aikomuksestaan lähteä seurasta.
Ancelottin odotetaan valmentavan Real Madridissa La Liga -kauden loppuun saakka, minkä jälkeen hän ottaa ohjat Brasilian maajoukkueesta kesäkuussa. Hän ei täten valmenna Madridia kesän seurajoukkueiden MM-kisoissa.
Ancelottin seuraajaksi on povattu vahviten Bayer Leverkusenin espanjalaisluotsi Xabi Alonsoa. Leverkusen ilmoitti hiljattain, että se on valmis neuvottelemaan Alonson kanssa lähdöstä, jos joku hänen pelaajauransa aikaisista seuroista havittelee tätä peräsimeensä.
Lue myös: Kova paljastus Xabi Alonsosta – erikoinen sopimus kulisseissa
The Athleticin ja Sky Sportsin mukaan Ancelottin on määrä jatkaa neuvotteluitaan Brasilian jalkapalloliiton kanssa ensi viikolla. Jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, voi Ancelotti allekirjoittaa sopimuksensa. Sopimuksen ei odoteta olevan pitkäaikainen, vaan kestoltaan alle neljä vuotta.
Ancelotti on voittanut Real Madridin peräsimessä käytännössä kaiken mahdollisen, mutta kerännyt runsaasti kritiikkiä kuluvan kauden aikana.
Madrid on jäänyt La Ligan mestaruustaistossa neljä pistettä jälkeen Barcelonasta, joka päihitti Realin myös tällä viikolla Copa del Reyn finaalissa. Mestarien liigassa Los Blancosin tie nousi pystyyn puolivälierissä Arsenalia vastaan.