Enkeli-joulutortut rommi-luumutäytteellä

Julkaistu 05.12.2012 12:31

Perinteisestä tähtitortusta on helppo taitella enkelitorttuja.

Voitaikina on voilla leivottua - Torttutaikina on laktoositonta.

Perinteisesti torttuihin laitetaan täytteeksi luumumarmeladia, tässä sen voi halutessaan ”terästää” rommilla. Myös muita paistonkestäviä hilloja kannattaa kokeilla.

Lisäksi enkelin pään kohdalla on täytteenä vaaleampaa rommirahkaa.

8-10 kpl

1 pkt Myllyn Paras Torttutaikinalevyjä (500 g) tai Voitaikinalevyjä (500 g)

Täyte:
200 g paistonkestävää luumumarmeladia
2-3 rkl rommia
200 g maustettua rahkaa (rommi-rusina)

Koristeluun:
rusinoita, manteleita

Leikkaa taikinalevyt terävällä veitsellä kahtia neliöiksi. Tee jokaisen neliön kulmiin vinot viillot kohti tortun keskustaa puoleen väliin eli n 3 cm:n matkalle. Nosta vain sivuista kulmat ylös, niin että alaosaan jää enkelille hame ja nipistä ylin kulma enkelin pääksi ja tukaksi.

Laita tortun keskelle hamekohtaan taitosten päälle reilu nokare paistonkestävää hilloa/marmeladia. Voit tätä ennen sekoittaa marmeladiin hieman rommia makua antamaan. Alkoholi haihtuu kyllä paistettaessa. Laita pään kohtaan vaaleampaa täytettä, maustettua rahkaa. Voit tehdä silmät manteleilla tai rusinoilla.

Paista torttuja 225-asteisen uunin keskitasolla n. 10-15 minuuttia.

Resepti: Arja Savela, Myllyn Paras Oy

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle