Sukkahousurintamalla näkyy asiantuntijan mukaan tällä hetkellä sekä uusia teknisiä innovaatioita että aiempaa vastuullisempia materiaalivalintoja.
Lähes näkymättömät sukkahousut, pitsikuosit ja ruskeat sävyt kuuluvat vuoden kuumimpiin sukkahousutrendeihin, kertoo Sokos Helsingin naistenosaston vastuuhenkilö Karoliina Mattsson.
Kaikkein kysytyimpiä sukkahousuja ovat Mattssonin mukaan nyt niin sanotut second skin matta -sukkahousut.
– Ne jalassa näyttää, ettei olisi ollenkaan sukkahousuja päällä. Niistä parhaat ovat miellyttävät ja viileän tuntuiset ja sopivat hyvin kesäkäyttöön, Mattsson kertoo MTV Uutisille.
Pitsisukkahousuissa ei suosita nyt pelkästään mustaa, vaan myös valkoiset, nuden väriset ja pastelliset sävyt ovat Mattssonin mukaan kysyttyjä.
Lisäksi erilaiset kuosilliset sukkahousut kiinnostavat Mattssonin mukaan asiakkaita.
– Niillä täydentävät erilaisia asukokonaisuuksia.
Ruskeat sukkahousut jatkavat vielä mustan rinnalla ja ovat suosittu ja sävyltään pehmeämpi vaihtoehto, Mattsson kertoo.
Lue myös: Helppo Pirkka-niksi mökkeilijöille: Juomat kylmäksi sukkahousuilla!
Entä jos silmäpako ei pakenisikaan?
Sukkahousut ovat monet mielestä epämukava asuste muun muassa siksi, että niitä on vaikea pukea ilman, että ne hajoavat. Katso yllä olevalta videolta, miten sukkahousujen repeämisriskiä voi vähentää.
Mattson kertoo, että uutta sukkahousumarkkinoilla ovat erilaiset pakenemattomat silmukat, jotka estävät silmäpakojen syntymisen.

