Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Esapekka Lapin vauhti muuttui kuin taikaiskusta – teki paljastuksen huoltoalueella: "Siis aivan sairaasti"

IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 20.01.2023 14:39
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen
Toimittajan kuva

Tomi Tuominen

Esapekka Lappi teki isoja muutoksia Hyundai-autoonsa kesken Monte Carlon MM-rallin toisen kilpailupäivän. 

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

MTV Urheilu seuraa MM-rallin perjantain tapahtumia – pääset mukaan tästä!

Pääkuvan video: Kalle Rovanperä kolhi autoaan "hallitusti" 5. erikoiskekeella – kartturi Jonne Halttunen nauroi vieressä.

Lappi jäi torstain kahdella erikoiskokeella kärjestä 41,4 sekunnin päähän. Vauhti ei parantanut heti perjantaina, sillä kahdella seuraavalla etapilla tappiota tuli lähes 35 sekuntia lisää. Lapin paras sijoitus näiltä pätkiltä oli kahdeksas.  

LUE MYÖS: Kalle Rovanperän ajovirhe poiki kartturilta makean naurunpurskahduksen – kaksikko selvitti tilanteen kunnialla

Kunnes perjantaiaamunapäivän viimeisellä pätkällä, kisan 5. erikoiskokeella, Lappi oli joukon viidenneksi nopein – "vain" 7,7 sekuntia Toyotan Sebastien Ogieria hitaampana.  

– Viimeinen pätkä oli jo sinne päin. Muutin autoa niin hirveän stepin. Testissä kokeiltiin tännepäin, mutta ei se toiminut testissä. Mutta nyt sitten… Nyt mentiin vielä yli sen, mitä testissä kokeiltiin – tosi iso steppi – ja nythän se oli jo siellä päin, Lappi kommentoi rengashuoltotauon yhteydessä MTV Urheilulle. 

Lappi sanoi muuttavansa säätöjä vielä hieman lisää. 

– Nyt se jotenkin tuntuu loogisemmalta. Tämä on oikea suunta selkeästi.

Mihin suuntaan autoa vietiin?

– Ihan sairaasti jäykemmäksi. Siis aivan sairaasti. Niin paljon kuin voi tässä mennä, mutta ne ovat aika isoja steppejä olleet, Lappi summasi. 

Hyundain suomalaiskuski on kokonaiskisassa seitsemäntenä (+1.23,3) viiden ek:n jälkeen. Perjantaina ajetaan vielä kolme pätkää – aamupäivän erikoiskokeet uudestaan samassa järjestyksessä. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

"Järjettömiä iskuja" – Kalle Rovanperä kauhuissaan, kilpaveli putosi pelistä kolmannessa mutkassaEsapekka Lapin ongelmilla myös hopeareunus – "Pakko palvella Suomeakin"Hyundain "härski" veto sai Esapekka Lapilta hyväksynnän: "Sehän toimi pirun hyvin"Taantunut Toyota-tähti vetosi tietämättömyyteen – Jari-Matti Latvala latasi suoran arvion sukelluksestaEsapekka Lapilla syytä stressiin – yöhuoltoon selviäminen hämmästytti: "Tulee norona läpi"Esapekka Lappi parahti tuskaisen havaintonsa: "Ei sitä saada ja piste"
MM-ralliRalliEsapekka LappiHyundaiMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!