Entinen huumepoliisi Kale Puonti käytti urallaan paljon niin kutsuttuja ”vinkkimiehiä”. Helsingin ex-poliisipäällikkö Jari Aarnion tuomioiden myötä tietolähdetoiminta muuttui täysin.
Ex-poliisi Kale Puontin Ilmiantaja-romaanissa (Bazar) kerrotaan nuoresta miehestä, josta tulee rikollisen moottoripyöräjengin jäsen ja poliisin tiedonantaja.
Puonti on itse työskennellyt aikoinaan huumepoliisina, jolloin niin sanotut ”vinkkimiehet” olivat hänelle tärkeä työkalu.
– Hyvä tietolähde edistää ja nopeuttaa rikostutkintaa, Puonti kertoo Huomenta Suomessa.
Lue myös: Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä oli kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"
Tietolähdetoiminta muuttui Puonnin mukaan totaalisesti, kun Helsingin huumepoliisin ex-päällikkö Jari Aarnio tuomittiin useista huumausaineisiin ja virka-aseman väärinkäyttöön liittyvistä rikoksista. Aarnio sai ensimmäisen tuomionsa vuonna 2015.
– Nykyisin se on säännöllisempää, kaksi henkilöä käy tapaamassa yhtä, ja tehdään paljon raportteja. Minun aikanani tapasin asiakkaan kanssa kaksin, ja hän avautui ehkä kotiongelmistaan. Siinä sivussa tuli käyttökelpoista tietoa. Aina ei tullut, mutta usein, Puonti selventää.
