Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FBI: Kiinalaisen erikoisyksikön hakkerointi ulottui myös Suomeen

FBI julkaisi etsintäkuulutuksen hakkeroinnista epäillyistä kiinalaisista. Etsintäkuulutuksen mukaan rikokset ulottuivat myös Suomeen.
FBI julkaisi etsintäkuulutuksen hakkeroinnista epäillyistä kiinalaisista. Etsintäkuulutuksen mukaan rikokset ulottuivat myös Suomeen.
Julkaistu 20.12.2018 20:51

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Yhdysvaltain oikeusministeriön ja liittovaltion poliisin FBI:n mukaan kiinalaisen erikoisyksikön hakkerointi ulottui myös Suomeen. Oikeusministeriön tiedotteessa ei kerrota, mikä Suomessa oli kohteena.

Yhdysvallat ja Britannia ovat tänään vahvasti syyttäneet kiinalaisia laajasta vakoilusta. USA:n oikeusministeriön mukaan kyse on valtion suojeluksessa toimivasta ryhmästä "APT10".

Se on vuodesta 2006 alkaen onnistunut viemään runsaasti salaista tietoa eri tahoilta eri puolilta maailmaa.

Amerikkalaisten tiedotteen mukaan APT10-ryhmän uhreina oli vuodesta 2014 alkaen amerikkalaisten ja brittitahojen mukaan myös yrityksiä Kanadasta, Ranskasta, Suomesta, Saksasta, Intiasta, Japanista, Ruotsista, Sveitsistä ja Yhdistyneistä arabiemiirikunnista.

Julkistetun syytteen mukaan mm. suomalaisen kohteeseen oli päästy New Yorkissa sijaitsevan yrityksen kautta, josta suomalainen taho oli ostanut tietotekniikkaan liittyviä palveluja.

Uhreina USA:n ulkopuolella olivat muun muassa ainakin globaali finanssialan yritys, kolme tele- tai kuluttajaelektoniikan yritystä sekä muun muassa konsultti- ja bioteknologian alan yrityksiä.

USA:ssa tietoja vietiin ainakin 45:stä teknologia-alan yrityksistä ja viranomaisilta.

Yhdysvallat etsintäkuulutti tänään tietotekniikkarikoksista epäiltynä kaksi ryhmän jäsentä Zhu Huan ja Zhang Shilongin. Julkistetun syytteen mukaan APT10 ryhmää on kutsuttu muun muassa myös nimillä Red Apollo ja Stone Panda.

Se on amerikkalaisten mukaan työskennellyt Huaying Haitai -nimisen yrityksen suojissa vuodesta 2006 ja sillä on vahva linkki Kiinan turvallisuusviranomaisiin.

Lisää tietoa:

Linkki Yhdysvaltain oikeusministeriön tiedotteeseen

Julkistettu syytekirjelmä

Lisää aiheesta:

Britannia ja Uusi-Seelanti syyttävät Kiinaa kyberhyökkäyksistä – Kiina: "Pahantahtoista panettelua"EU tuomitsi Kiinan kyberiskut Yhdysvaltoja varovaisemmin: "Yhdysvallat ei ole enää pariin vuoteen välttänyt nöyryyttämistä", arvioi tutkijaYhdysvallat syyttää kahta kiinalaishakkeria yrityksistä varastaa koronarokotetietoja – oikeusministeriön mukaan satojen yhtiöiden tietoverkkoihin murtauduttiinPoliisi epäilee törkeitä veropetoksia Kiinan valtioon kytkeytyneessä Tampereelta johdetussa mediatoimistossa CIA: Huawei saa rahaa Kiinan turvallisuusviranomaisilta – yhtiö ei kommentoiYhdysvallat ilmoitti rikossyytteistä Huaweita vastaan – epäillään petoksista, Iran-pakotteiden rikkomisesta ja liikesalaisuuksien varastamisesta
KiinaVakoiluRikosYhdysvallatHakkerointi

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • 12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • pe18:06
    Kauppa

    Näin Temun tavaravyöryä yritetään suitsia: Pakettimaksu

  • to10:32
    Verkkokauppa

    Keskuskauppakamari: Kiinasta tuleva pakettiralli vääristää kilpailua

  • ke09:33
    Luonto ja eläimet

    Karhu hyökkäsi työntekijän kimppuun eläinpuistossa Kiinassa – silminnäkijät tallensivat taistelun

  • ti15:24
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump kumosi Bidenin päätöksen: "Presidentti Xi reagoi positiivisesti"