Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Fennovoima lukuina – miljardien hintalappu, kymmeniätuhansia työpaikkoja ja valtavasti sähköä

Julkaistu 05.08.2015 14:51

MTV UUTISET

Fennovoiman mukaan yhtiön ydinvoimalahanke tuo Suomeen kymmeniätuhansia työpaikkoja rakentamisen ajaksi ja jättää jälkeensä miljardi-investoinnit.

Fennovoiman voimalahanke sai 5.8. kasaan vaadittavan määrän kotimaista tai EU- ja Eta-maista tulevaa omistusta.

Hankkeen lupavalmistelu jatkuu vielä pari vuotta. Sinä aikana varmistetaan, että muun muassa ydinturvallisuus on kunnossa. 

Fennovoiman toimitusjohtaja Tomi Hemminki kertoo, että koko ydinvoimalahankkeen hinta on 6,5–7 miljardia euroa. Rakentaminen on tarkoitus saada käyntiin vuonna 2018 ja sähköä valtakunnan verkkoon pitäisi tulla Pyhäjoen voimalasta vuonna 2024.

Havainnekuva voimalan alueesta.

Uusi ydinvoimala on tarkoitus rakentaa Pyhäjoen kuntaan Hanhikiven alueelle. Sähköä laitos tuottaisi arvioiden mukaan yhdeksän terawattituntia vuodessa. Se on noin tuplasti se määrä sähköä, jonka Loviisan ydinvoimalan ykkösreaktori tuotti vuonna 2014.

Lisää aiheesta:

MTV Pyhäjoella: Fennovoima alkaa purkaa rakennuksia, kunnan miljoonasampo ehtyyUSU: Pyhäjoelle havitellaan uutta ydinvoimalahanketta – kunta hakee selvitykselle rahoitusta ministeriöstäLähes koko Fennovoiman väki pihalle Pyhäjoella, kunnanjohtaja: "Kuudes ydinvoimala pitää sijoittaa valmiille laitospaikalle Hanhikivenniemelle"Fennovoiman Pyhäjoen ydinvoimala myöhästyy – aikataulusta neljä vuotta jäljessäKaleva: Pyhäjoen ydinvoimalan rakennuslupa viivästyminen varmistui – valmistuminen vuonna 2024 on vain haavePyhäjoki varautuu ydinvoimalaan – satoja asuntoja suunnitteilla
FennovoimaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Fennovoima
  • 03.07.202419:22
    Ydinvoima

    MTV Pyhäjoella: Fennovoima alkaa purkaa rakennuksia, kunnan miljoonasampo ehtyy

  • 02.05.202410:24
    Ydinvoima

    Pyhäjoen ydinvoimalatyömaa rapistuu – paikallinen täräyttää luovan ratkaisun

  • 20.09.202312:51
    Juha Sipilä

    Tuore kirja: Fennovoiman ydinvoimalahanke olisi kaatunut, jos pääministeri Sipilä ei olisi painostanut Fortumia mukaan

  • 17.03.202311:26
    Ydinvoima

    MTV Uutisten tiedot: Suomen valtiota voi uhata oikeusjuttu keskeytyneen Pyhäjoen ydinvoimalaprojektin vuoksi

  • 01.12.202210:57
    Ydinvoima

    Fennovoima siirtyi lähes kokonaan kotimaiseen omistukseen – Voimaosakeyhtiön SF:lle 97 prosentin osuus