Gere vierailee Jordaniassa

Richard Gere
Richard GereCopyright MTV3i/AP GraphicsBank 2000
Julkaistu 08.12.2003 13:15

Yhdysvaltalainen elokuvanäyttelijä Richard Gere on Jordaniassa rauhantehtävissä. Hän aikoo käydä myös Palestiinan puolella. - Hän tuli tänne kuuntelemaan. Siksi hän ei halua puhua lehdistölle, sanoo Daoud Kuttab, joka on Peacemakers Circle Internationalin (PCI) neuvonantajia.

Gere on PCI:n perustajan Bernie Glassmanin läheinen ystävä. PCI valmistelee toimistojen avaamista Ammaniin ja Palestiinan alueille. Lisäksi se tutkii mahdollisuutta järjestää Jordaniassa vuonna 2005 suuri tapahtuma, jossa kuuluisuudet esiintyisivät maailmanrauhan puolesta.

Sunnuntaina Gere kävi Jordanian kuningattaren Ranian luona kohteliaisuuskäynnillä. Hän tapaa myös useita jordanialaisia tuottajia ja taitelijoita. Maanantaina Gere vierailee Palestiinan puolella ja tapaa kaksi johtohahmoa, lainvalmistelukunnan jäsenen Hanan Ashrawin sekä viime viikolla pidetyn Geneven kokouksen rauhansuunnitelman tukijan Jasser Abed Rabbon.

Tuoreimmat aiheesta

Richard Gere