Guy Roux mielii jo takaisin

Guy Roux, Auxerren valmentaja; Photo: Mike Hewitt/Allsport
Guy Roux, Auxerren valmentaja; Photo: Mike Hewitt/AllsportCopyright Allsport 2001
Julkaistu 10.12.2001 11:00

Ranskan liigassa pelaavan Auxerren sydänleikkauksesta toipuva valmentaja Guy Roux mielii jo takaisin harjoituksiin. Hän kertoi haluavansa joukkueensa penkin päähän mahdollisimman pian.

- Soitan Alain Fiardille (vt. valmentaja) kahdesti päivässä. Hän kertoo minulle pelaajista ja kysyy neuvoja. Fiard tekee kuitenkin valinnat otteluihin. Myös jotkut pelaajat ovat soitelleet minulle, Roux kertoi.

Suurin ongelma Auxerren pitkäaikaiselle valmentajalle tuntuukin olevan elämäntyylin muutos.

- Kaipaan kenttää, pelaajia, harjoituksia, tunnelmaa ja palloa. Ne ovat kaikki osa päivittäistä elämääni. Olen edelleen kaukana paluusta, mutta tiedän, että tulen takaisin. Yksi ennuste on tammikuun alku, jotkut sanovat että hiukan myöhemmin. Varmaa on, että palaan ykkösvalmentajaksi heti kun mahdollista.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo