Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) kuvailee Yhdysvaltojen tietovuototapausta huolestuttavaksi.
Yhdysvaltalainen toimittaja lisättiin virheellisesti mukaan korkean tason Signal-keskusteluryhmään, jossa suunniteltiin Yhdysvaltojen iskuja hutheja vastaan Jemenissä.
Lue lisää: Atlantic-lehti julkaisi Jemen-viestiketjun – iskuista kerrottiin yksityiskohtaisesti
Halla-aho uskoo, että syynä on tiettyjen henkilöiden kokemuksen ja ehkä osaamisenkin puute.
– Se, että tällaisia amatöörimäisiä tietoturvallisuuskömmähdyksiä tapahtuu, niin varmaan on seuraus siitä, että (Yhdysvaltojen) presidentinhallinnossa on paljon ihmisiä, joilla ei ole kokemusta valtionhallinnan toiminnasta, sanoo Halla-aho MTV:n Uutisextrassa.
Halla-aho toivoo, että tapauksesta on otettu opiksi.
– Suomalaisesta näkökulmasta vaikuttaa hieman erikoiselta, että maailman mahtavin valtio toimii tällä tavalla, tai että tällaiset virheet ovat siellä mahdollisia siellä, sanoo Halla-aho MTV Uutisille.
Halla-aho on toiminut ennen puhemiehen tehtäviä muun muassa eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana ja ollut puolueensa presidenttiehdokkaana.