HS: Hallitus aikoo keventää yhteisöveroa

LK Orpon hallitus 20042025
Päätös on määrä tehdä hallituksen puoliväliriihessä tiistaina ja keskiviikkona.Lehtikuva
Julkaistu 20.04.2025 21:28

MTV UUTISET – STT

Hallitus aikoo keventää yhteisöveron 17–18 prosenttiin nykyisestä 20 prosentista, kertovat Helsingin Sanomien lähteet lehdelle.

HS:n lähteet arvioivat sunnuntaina, että todennäköisesti hallitus esittää yhteisöveron keventämistä kahdella prosenttiyksiköllä 18 prosenttiin. 

Arvion mukaan myös kolmen prosenttiyksikön kevennys 17 prosenttiin on kuitenkin mahdollinen.

Päätös on määrä tehdä hallituksen puoliväliriihessä tiistaina ja keskiviikkona. Tavoitteena on vauhdittaa Suomen pitkään laahannutta talouskasvua.

Lehti kertoo valtiovarainministeriön arvioineen aiemmin, että yhteisöveron keventäminen yhdellä prosenttiyksiköllä vähentäisi verotuottoa staattisesti arvioituna noin 450 miljoonaa euroa vuodessa. 

Hallitus onkin aikeissa tehdä leikkauksia ja veronkiristyksiä veronkevennyksen rahoittamiseksi.

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) kertoi jo aiemmin Helsingin Sanomien haastattelussa, että puoliväliriihessä kaavaillaan kevennyksiä myös ansiotuloverotukseen.

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi X:ssä, että yhteisöveron alentaminen olisi jo kunnon kasvutoimi ansiotuloverojen kevennyksen rinnalla.

– Yhteisöveron alennus 2–3 %-yksikköä olisi tervetullut nykytilanteessa, Pentikäinen kirjoittaa.

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka