Ihmepaluu pilalle – Mikko Rantanen alisti jatkoerässä

1:26imgDallas jatkoerävoittoon Coloradossa – Mikko Rantaselta härkämäinen suoritus voittomaalissa (Video: NHL.com).
Julkaistu 24.04.2025 08:27
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Mikko Rantanen oli rakentamassa Dallas Starsin 2–1-voittomaalia, kun se kaatoi Colorado Avalanchen jääkiekon NHL:n 1. pudotuspelikierroksen kolmannessa ottelussa. Stars johtaa nyt sarjaa 2–1.

Ottelu meni jatkoerään Coloradon Valeri Nitshushkinin ja Dallasin Jamie Bennin osuttua varsinaisella peliajalla. Mikael Granlund sai syöttöpisteen Bennin ylivoimalla päätöserässä tekemään maaliin.

Lue myös: Patrik Laineella tyly kohtalo

Jatkoerää oli takana reilut viisi minuuttia, kun Mikko Rantanen ryösti kiekon väkisin Nathan MacKinnonilta Starsin puolustusalueella. Tämän jälkeen hän väänsi vielä kaksinkamppailuvoiton Jonathan Drouin'sta ja jatkoi kiekon Mason Marchmentille. Hyökkäys päättyi Tyler Seguinin iskemään voittomaaliin. Rantaselle merkittiin syöttöpiste. 

Jutun yllä olevalla videolla ottelun kaikki maalit. 

Ottelu oli tunteikas, sillä Coloradon ruotsalaiskapteeni Gabriel Landeskog palasi tositoimiin lähes kolmen vuoden pelaamattomuuden jälkeen. Landeskog oli ollut sivussa sitkeän polvivamman takia Coloradon mestaruuden ratkaisseesta ottelusta lähtien.

Rantanen, Landeskogin pitkäaikainen joukkuetoveri Coloradosta, huikkasi jotain ruotsalaiselle ottelun ensimmäisessä aloituksessa. 

– Kroppani tuntuu todella hyvälle, reilut 13 minuuttia pelannut Landeskog summasi Sportsnetille ottelun jälkeen. 

Sarjan neljäs ottelu pelataan Coloradossa Suomen aikaa sunnuntain vastaisena yönä. Jatkoon pääsee neljällä voitolla.  

Tuoreimmat aiheesta

NHL