Ilves pakkovoiton edessä Hakametsässä

Kuva: Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva
Kuva: Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva
Julkaistu 18.02.2010 11:45(Päivitetty 18.02.2010 13:32)

SM-liigan sarjajumbo Ilveksen on pistettävä kaikki peliin torstaina Jokereita vastaan, muuten joukkueen kohtalo on alkaa jo odotella karsintapelien alkua.

Ilves on hävinnyt kaksi viimeistä otteluaan putkeen, mutta myöskään vastustajan leirissä ei ole peli toiminut odotetulla tavalla. Ilveksen hyökkääjä Joonas Rask uskookin vastaan tulevan sisuuntunut Jokerit.

- Ei niilläkään ole näyttänyt kulkevan, kun tappioita on tullut. Se tosin taas kasvattaa niiden nälkää ja vastaan on tulossa ärtynyt jokerilauma. Hannu Jortikka on varmasti piiskannut tähtipelaajiaan ja antanut suoraa palautetta, Rask totesi MTV3.fille.

- Meidän täytyy pystyä vastaamaan siihen kotiluolassamme, tulla kovalla liikkeellä heitä vastaan, Rask jatkaa.

Ilves ja Jokerit ovat kohdanneet kauden aikana kolme kertaa, joista jokainen ottelu on päättynyt helsinkiläisryhmän eduksi. Tällä kertaa tappioon ei ole varaa, sillä sarjajumbon ero seuraavaan joukkueeseen on jo nyt kymmenen pistettä.

- Kunhan pelaamme yksinkertaisesti kiekkoa eteenpäin, kulmiin ja riistetään jos kiekko menetetään. Kovalla aggressiivisella pelillä Jokerit kaatuu, Rask uskoo.

19-vuotias Joonas Rask itse on ollut kovassa iskussa viime pelit. Laitahyökkääjä on iskenyt viimeisessä viidessä ottelussa tehot 3+2.

- Nyt kun on päässyt pelaamaan Pasi Määttäsen ja Jesse Niinimäen kanssa, niin ei siinä kovin vaikeaa ole pelata. Pitää vain pistää luistinta liikkeelle ja kiekkoa reppuun, kun paikka tulee, Rask kertoo.

- On se enemmän hyvien ketjukavereiden ansiota, että niitä pisteitä on viime peleissä tullut, hyökkääjä toteaa vaatimattomaan sävyyn.

Tuoreimmat aiheesta

Ilves